komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

piątek, 1 lipca 2022

Haliny, Mariana

Wywołanie ogólne stacja SP6KYU – 18 lat ziębickich krótkofalowców

niedziela, 29.3.2015 13:48 , komentarze: 1 , odsłony: 11040

W małym pomieszczeniu Ziębickiego Centrum Kultury ziębiccy krótkofalowcy obchodzili w sobotę 14 marca 18-lecie swojego istnienia. Nietypowa pasja, ciekawe spotkania i niebagatelne znaczenie w niespokojnych czasach to właśnie krótkofalarstwo.

W styczniu 1997 roku grupa 12 zapaleńców zebrała się w Ziębicach, by utworzyć klub krótkofalarski. Już 14 marca w eter poleciały słowa: „wywołanie ogólne w paśmie 80 metrów podaje stacja SP6KYU, stacja nowopowstałego klubu z Ziębic”. Odpowiedział na to wywołanie Klub z Tarnowa i tym samym został „ojcem chrzestnym” ziębickich krótkofalowców.

Klub w ciągu tych 18 lat istnienia miał swoje wzloty i upadki. Nowe inicjatywy (zawody dolnośląskie, utworzenie drużyny harcerskiej krótkofalarskiej, wystawy, wyjazdy wakacyjne i zimowe, meetingi krótkofalowców) mieszały się z perturbacjami z lokum i kolejnymi remontami ZCK.

Te kilkanaście lat działalności SP6KYU to 35 tysięcy QSO, czyli łączności ze wszystkimi kontynentami naszej planety.  Ziębiccy krótkofalowcy uruchomili węzeł Echolinku, który umożliwia łączność przez Internet, radia UKF i smartfony. Będąc w zasięgu takiego węzła mają możliwość łączności ze wszystkimi krajami na świecie za pomocą małego radia ręcznego.

Mało kto wie, że krótkofalowcy są ostatnim sposobem komunikacji w czasie klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Podczas powodzi w 1997 roku, kiedy zawiodły wszystkie inne rodzaje łączności, to właśnie m.in. krótkofalowcy z Ziębic przekazywali informacje o sytuacji i potrzebie pomocy.

- Kiedy organizowaliśmy Rajd Dolnośląski okazało się, że są miejsca, gdzie nie ma zasięgu sieć telefoniczna, wtedy przekazywaliśmy informacje z trasy właśnie za pomocą krótkofalowców – mówiła  jedna z organizatorek rajdu.

Ziębicki klub należy do Polskiego Klubu Krótkofalowców, który ściśle współpracuje z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Przeprowadzane są na przykład ćwiczenia łączności kryzysowej, szkolenia, zdobywa się certyfikaty.

Członkowie ziębickiego klubu przekonują, że krótkofalarstwo nie jest żadną wiedzą tajemną, każdy może się nauczyć kodu, którym się posługują, wystarczy trochę dobrej woli i ciekawości. SP6KYU chętnie przyjmą nowych krótkofalowców, podzielą się z nimi wiedzą i pasją – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.

Krótkofalarstwo to oryginalne techniczne hobby, które polega na nawiązywaniu łączności za pomocą radiostacji. Każdy klub ma swoją nazwę (znak wywoławczy, Ziębice to SP6KYU), każdy członek klubu również ma swój "kod". Po wymianie raportów o słyszalności swojego rozmówcy i sile sygnału oraz podaniu swojego imienia i miejsca nadawania (QTH) przechodzi się do luźnej rozmowy na dowolnie wybrany temat. Przed zakończeniem konwersacji krótkofalowcy mogą poprosić o wysłanie karty QSL (widokówki z miejscem łączności), będącej potwierdzeniem nawiązanej łączności. To świetny sposób na promowanie miasta i okolic, bo krótkofalowcy nawiązują łączność z całym światem.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 24.12.2018 20:58
poniedziałek, 26.11.2018 21:40
poniedziałek, 26.11.2018 21:06
czwartek, 2.8.2018 03:05
czwartek, 2.8.2018 02:27