komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

sobota, 25 czerwca 2022

Lucji, Wilhelma

Wspomnienie zapachu lawendy

wtorek, 26.12.2017 18:22 , komentarze: 0 , odsłony: 3047
kategorie artykułu:

Zarząd Koła Polskiego Związku Niewidomych w Gostyniu zrealizował projekt  „Lawenda na warsztatach i piknik na Bogusławkach”. Dostarczył on podopiecznym koła wiele wrażeń, które teraz na wspólnych spotkaniach są ciepło wspominane.

Członkowie gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych spotkali się w Starym Bęlęcinie u państwa Lenarczyków na plantacji lawendy. Zwiedzili posiadłość i pole lawendowe, zachwycając się zapachem lawendy. Kolejne godziny po spacerze spędzili na warsztatach, ucząc się wyrabiania różnych ozdób z lawendy. – „Było wspaniale, wszyscy bawili się doskonale wspominając lata młodzieńcze i to, jak to robili wianki i nie tylko…” – podsumowuje Janina Karpińska Przewodnicząca Koła PZN w Gostyniu.

Kolejne spotkania warsztatowe odbywały się już w siedzibie Koła PZN przy ulicy Mostowej 9 w Gostyniu. Jedne z zajęć terapeutycznych polegały na robieniu kul zapachowych i kosmetyków do kąpieli, innym razem robiono świece zapachowe, a na kolejnym spotkaniu ozdoby i świeczniki – malowane i oklejane motywami z lawendy. Ostatnie z zajęć to praca techniką decoupage.

W czasie spotkań były też instrukcje, jak i z jakich składników można zrobić jeszcze inne kosmetyki ze składników naturalnych. Te spotkania znakomicie wyciszały i uspokajały, a dla tych, którzy mają problemy z dłońmi, były ważną formą rehabilitacji. Dla osób niedowidzących i niewidomych dotyk dłońmi i palcami zastępuje zmysł wzroku, to dobre zajęcia pozwalające na kreatywność i własną twórczość . Osoby niewidome i niedowidzące chętnie uczestniczą we wszelkich zajęciach, które urozmaicają im codzienność. Dlatego chętnie skorzystały z warsztatów. Spotkania dały wiele radości, a efekty pracy uczestników są godne podziwu i są źródłem satysfakcji. 

Dla wielu  uczestników warsztatów było to pierwsze doświadczenie zrobienia samodzielnie kosmetyków czy świec z naturalnych składników lawendowych. Szefowa koła PZN w Gostyniu podsumowuje: - „Wszyscy byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że z kwiatów mogą wyczarować nie tylko efektowne ozdoby i kosmetyki. Okazało się, że to świetny pomysł na  oryginalny prezent. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny, czyli świadomość, że można zrobić tak wiele przy minimalnym nakładzie finansowym.  Dla osoby słabo widzącej lub niewidomej to wielkie wyzwanie, dziękujemy naszej  instruktorce Kindze Lenarczyk  za  naukę  i udzielenie nam instruktarzu. Czas spędzony na zajęciach upłynął mile i  pożytecznie.  Nauczyliśmy się nowych  możliwości. To łatwe i przyjemne zajęcie, i dodaje  nam większej odwagi. Warsztaty terapeutyczne dostarczyły dużo radości i zintegrowały grupę.

 

Koło Polskiego Związku Niewidomych  w Gostyniu otrzymało dofinansowanie do swojego projektu z powiatu gostyńskiego  w ramach otwartego konkursu ofert. Wsparcia udzieliła też Gmina Krobia i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Koło PZN w Gostyniu serdecznie dziękuje za pomoc.

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 26.11.2018 21:06
sobota, 21.7.2018 18:20
sobota, 14.7.2018 16:07
sobota, 23.6.2018 22:35
sobota, 12.5.2018 12:00