komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

czwartek, 20 stycznia 2022

Fabiana, Sebastiana

Wspólne plany Gostynia i Kekawy

czwartek, 15.12.2016 20:18 , komentarze: 0 , odsłony: 5060

Oświata, kultura, gospodarka – współpracę w tych dziedzinach partnerskie samorządy gminy Gostyń i łotewskiej Kekawy uważają za priorytetową. Postarają się wspierać pomysły, których po obu stronach nie brakuje. Najbliższej przyszłości kontaktów z partnerem z Łotwy poświęcone były rozmowy i spotkania podczas wizyty delegacji samorządowej z Kekawy w Gostyniu w okresie od 8 do 11 grudnia 2016 roku.

Łotewskiej delegacji przewodniczył Igoris Malinauskas, zastępca przewodniczącego tamtejszego samorządu. Podczas spotkania z burmistrzem Gostynia Jerzym Kulakiem omówiono preferowane przez obie strony kierunki kontaktów. Ich sprecyzowaniu służył cykl rozmów, które odbyły się bezpośrednio po wizycie w ratuszu.
Goście z Kekawy odwiedzili Gimnazjum nr 2, które realizowało już polsko-łotewskie projekty, a także uczestniczyło w przedsięwzięciu z udziałem Kekawy i jej niemieckiego partnera Bordesholm. Na wiosnę roku 2017 zaplanowano kolejny etap współpracy G2 z Ķekavas vidusskola, którą reprezentowała Ilze Lisovska, koordynująca wcześniejsze przedsięwzięcia. Gotowość kontynuacji kontaktów potwierdził Józef Gerowski, dyrektor gostyńskiej szkoły.
Rozmowa z Katarzyną Grzybowską, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu, dotyczyła możliwości wspólnego uświetnienia skromnego jubileuszu (10-lecia) kontaktów tej placówki z jej odpowiedniczką w Kekavie – Ķekavas Mūzikas skola, której dyrektorka Daiga Ventniece wchodziła w skład delegacji. W spotkaniu tym uczestniczył także Tomasz Barton, dyrektor Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, który zadeklarował gotowość współpracy ośrodka z Łotyszami. W najbliższych działaniach kulturalnych z partnerami dominować będzie muzyka, ale rozważane są także wspólne przedsięwzięcia w innych dziedzinach twórczości artystycznej.
Wsparciu samorządów dla biznesu poświęcona była rozmowa Łotyszów z Krzysztofem Marcem, prezesem Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. W jego towarzystwie goście odwiedzili również strefę gospodarczą w Czachorowie, a także firmę Powozy Konne Henryk Glinkowski w Sikorzynie, światowego potentata w tej branży. Wymiana doświadczeń w zakresie wspierania przez samorządy i instytucje okołobiznesowe sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także promocja gospodarcza własnych środowisk – to kierunki działania dla partnerów na najbliższe miesiące.
Łotysze to naród rozmiłowany w muzyce. Olbrzymią radość sprawiło gościom z Kekawy zaproszenie na koncert sekstetu wokalnego „Affabre Concinui” w sali widowiskowej GOK „Hutnik”, która wypełniła się po brzegi publicznością. Równie sowicie goście oklaskiwali wystepujący wcześniej chór miejscowego Liceum Ogólnokształcącego „Logos”, dyrygowany przez Leszka Marciniaka, jednego z członków „Affabre”. W programie pobytu było także krótkie zwiedzanie gostyńskiego starego miasta i prastarej fary, a także zapoznanie się z historią miasta i powiatu oraz wystawą czasową w miejscowym Muzeum. Tutaj w rolę przewodnika wcielił się Robert Czub, dyrektor placówki. Po bazylice na Świętej Górze i podziemiach oprowadził zaś kekawian ks. Henryk Schwanke COr. W sobotnie popołudnie Łotysze odwiedzili też „Świąteczny ryneczek”.
W niedzielę 11 grudnia goście wyruszyli w podróż do domu. Wizyta potwierdziła obustronne zainteresowanie kontynuacją współpracy. Wspólne projekty mieszkańców Gostynia i Kekawy będą mogły liczyć na wsparcie ze strony obu samorządów.

 

 

źródło: UM Gostyń

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 24.12.2018 20:58
poniedziałek, 26.11.2018 21:40
poniedziałek, 26.11.2018 21:06
czwartek, 2.8.2018 03:05
czwartek, 2.8.2018 02:27