komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

wtorek, 25 stycznia 2022

Pawła, Miłosza

To było "fest" Święto Niepodległosci

czwartek, 12.11.2015 16:09 , komentarze: 0 , odsłony: 3403

Mieszkańcy gminy Krobia przyzwyczaili się już z pewnością do tego, że Narodowe Święto Niepodległości celebrowane jest każdego roku w Krobi w sposób szczególny. Podobnie było i 11 listopada br., a w programie uroczystości nie zabrakło zarówno podniosłych chwil, jak i nieco mniej formalnych punktów. Zgodnie z założeniami organizatorów, każdy z mieszkańców gminy miał mieć możliwość spędzenia tego dnia w atrakcyjny sposób, stąd mógł skorzystać z szeregu atrakcji – od Gry miejskiej, poprzez możliwość obejrzenia rekonstrukcji historycznej, a na Biesiadzie Śląskiej kończąc.

Warto w tym miejscu podkreślić, że tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości połączone zostało z 25.rocznicą samorządu terytorialnego gminy Krobia, stąd wiele zaplanowanych w tym dniu wydarzeń odnosiło się również i do tej okazji. 11 listopada rozpoczął się dla wielu mieszkańców gminy Krobia od udziału we mszy świętej, która w kościele pw. św. Mikołaja w Krobi odprawiona została w intencji Ojczyzny. Po eucharystii zgormadzeni przeszli na krobski rynek, gdzie przy tablicy upamiętniającej rozstrzelanie w 1939 r. mieszkańców Krobi i okolic, złożone zostały wieńce i kwiaty jak dowód wdzięczności i pamięci o wszystkich Polakach, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju.

O godz. 11:00 w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi odbył się Niepodległościowy Turniej Piłkarski „Bambini”. Udział wzięło w nim 6 drużyn, które tworzyli młodzi piłkarze ( rocznika 2009 i młodszych ) z Krobi, Pudliszek i Pępowa. Warto dodać, że podczas turnieju nie liczyło się zwycięstwo, ale wspólna zabawa, stąd wszyscy zawodnicy otrzymali medale, słodycze oraz zaproszenie na film do krobskiego kina.

O 11:30 rozpoczęła się z kolei III edycja Gry miejskiej, w której zmierzyły się w tym roku 34 zespoły ( 136 zawodników ). Przez ponad trzy godziny młodzież przemierzała miasto w poszukiwaniu zadań, które na nich czekały. Zawodnicy wykazać musieli się m.in. wiedzą dotyczącą współpracy Gminy Krobia z partnerską Gminą Schinnen, dopasować kwoty funduszu sołeckiego do miejscowości, dla których zostały one ustanowione, czy też przyporządkować nazwiska burmistrzów Krobi oraz przewodniczących Rady Miejskiej w Krobi do lat, w których sprawowali oni swoje funkcje. Uczestnicy zabawy musieli równie wykazać się celnością w konkurencji strzeleckiej, która rozegrana została na krobskiej strzelnicy, czy też w jak najkrótszym czasie ukończyć logiczną grę internetową. Należy dodać, że wszystkie zadania dotyczyły historii gminy Krobia, a szczególnie wydarzeń, które miały miejsce na jej terenie w ostatnim ćwierćwieczu. Ostatecznie z wszystkimi konkurencjami najlepiej poradziła sobie drużyna „Żuczki”, reprezentująca Zespół Szkół w Gostkowie, za którą na kolejnych dwóch miejscach podium uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz „Orki z Majorki”, którymi były krobskie gimnazjalistki.

Na wszystkich, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, 11 listopada czekał też konkurs w strzelaniu z karabinka pneumatycznego ( dla młodzieży ) oraz sportowego ( dla osób pełnoletnich ). W pierwszej konkurencji najcelniej strzelała Joanna Nele, za którą uplasowali się Wiktoria Olejniczak i Edmund Szczepaniak. Z kolei w konkursie strzelania z popularnego KBKS-u, najlepiej powiodło się Małgorzacie Szymankiewicz, która wyprzedziła swojego ojca – Tadeusza Szymankiewicza oraz Sławomira Bukowskiego.

Jeszcze dobrze nie opadły emocje po konkursie strzeleckim, a w Krobi po raz kolejny usłyszeć było można wystrzały. Tym razem za sprawą członków grupy rekonstrukcyjnej „Historia Militarsi” z Gostynia, którzy o godz. 15:30 zaprezentowali na Wyspie Kasztelańskiej w Krobi widowisko historyczne „Droga do wolności”, odnoszące się jakżeby inaczej do polskich i lokalnych zrywów niepodległościowych. Kolejne wydarzenia, które nawiązywały do Narodowego Święta Niepodległości oraz 25. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego, miały miejsce w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi. Zanim jednak mieszkańcy gminy zasiedli na widowni kina „Szarotka”, wcześniej, na Wyspie Kasztelańskiej, odbyło się jeszcze wręczenie nagród dla uczestników Gry miejskiej i konkursów strzeleckich. Tegoroczne Święto Niepodległości było też okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla gminy Krobia”. W tym roku, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Krobi, odznaczenia z rąk Burmistrza Krobi Sebastiana Czwojdy oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krobi Łukasza Kubiaka odebrali: Ireneusz Jóźwiak z Krobi, Jan Łapawa z Sułkowic oraz 4 Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w Krobi.

Po uroczystym wręczeniu odznaczeń nadszedł czas podsumowania 25 lat samorządności w gminie Krobia. Przypomnijmy, że to właśnie 25 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski wybory do rad miast i gmin, w których mogliśmy wybrać swoich przedstawicieli na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego. W swoistą podróż po ostatnim ćwierćwieczu w historii gminy Krobia, widzów „zabrali” licealiści - Julia Rufael i Nikodem Puślednik, którym, jak sami mówili, „z racji wieku oraz obiektywnego podejścia do faktów”, paradoksalnie łatwiej jest dokonać podsumowania i analizy najnowszej historii gminy.

Poza prezentacją młodzieży, 11 listopada w kinie „Szarotka” raz jeszcze nawiązano do odrodzenia się polskiego samorządu terytorialnego. Podczas uroczystości wręczone bowiem zostały również nagrody dla laureatów konkursu samorządowego, który w październiku i listopadzie przeprowadzono wśród gimnazjalistów z terenu gminy Krobia. Jak się okazało, największą wiedzą w tym zakresie wykazali się uczniowie ZSPiG w Starej Krobi, którzy zwyciężyli w klasyfikacji zespołowej, zaś uczennica tejże szkoły – Marta Biernat, okazała się również najlepszą uczestniczką konkursu w kategorii indywidualnej, wyprzedzając Jagodę Gierę z ZSPiG w Pudliszkach oraz Monikę Lisiecką z ZSPiG w Krobi. Tegoroczne krobskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyła Biesiada Śląska oraz występ Kabaretu „Fest”, które porwały publiczność do wspólnej zabawy.

Poniżej  galeria zdjęć z Narodowego Święta Niepodległości w Krobi

 

źródło: A.Sarbinowski/ Krobia.pl   foto: facebook/Gmina Krobia

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 10.9.2018 11:15
poniedziałek, 10.7.2017 23:04
środa, 24.8.2016 12:56
poniedziałek, 7.12.2015 23:30
czwartek, 12.11.2015 16:09
poniedziałek, 19.10.2015 09:19
sobota, 17.10.2015 18:17
niedziela, 20.9.2015 09:59
czwartek, 6.8.2015 11:21
niedziela, 12.7.2015 14:22
niedziela, 21.6.2015 13:33
wtorek, 16.6.2015 21:18
poniedziałek, 18.5.2015 12:54