komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

wtorek, 7 grudnia 2021

Marcina, Ambrożego

EduBiblioSfera: Znani i cenieni

czwartek, 3.12.2015 09:02 , komentarze: 0 , odsłony: 3476

„Biografia to ściśle określony obszar ograniczony od północy przez historię, od południa przez fikcję, od wschodu przez nekrolog, a od zachodu przez nudę” – tak gatunek ten scharakteryzował brytyjski biograf Philip Guedalla.

W polskiej literaturze, traktowana trochę jak wyrodna córka, wraca do łask. W ostatnich latach na rynku książki w Polsce, zauważamy prawdziwy zalew publikacji o życiu postaci znanych i cenionych. Półki księgarni hurtowo zapełniają kolejne tytuły poświęcone życiu osób ze świata literatury, polityki, filmu i muzyki. Co więcej, popyt na biografie zdaje się nie słabnąć. Cóż, ludzie zawsze będą chcieli czytać o innych ludziach.

Popularność biografii rzetelnych, napisanych z szacunkiem dla opisywanych wskazuje, że nie wszyscy cenią sobie to, co na co dzień serwują nam tabloidy. Chcemy poznać historię znanych osób, ich ścieżkę kariery, stronę prywatną napisaną w sposób uczciwy i podparty wiarygodnymi źródłami. Dobra biografia może stać się prawdziwą lekcją historii i inspiracją.

Wśród tych pozycji, na uwagę zasługuje książka Marka Boruckiego „Wielcy zapomniani: Polacy, którzy zmienili świat”, poświęcona Polakom, którzy dokonali wielkich odkryć lub stworzyli niepowtarzalne dzieła w dziedzinie nauki, literatury, sztuki i muzyki, a pamięć o nich w naszym kraju uległa często całkowitemu zapomnieniu. Koniecznie trzeba sięgnąć po biografię ks. Jana Twardowskiego opracowaną przez Magdalenę Grzebałkowską „Ksiądz Paradoks: biografia Jana Twardowskiego”. Ukazującą niezwykłą historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata życia. I inna książka tejże autorki „Beksińscy: portret podwójny”, tragiczna historia znanego malarza i jego syna.

Inspirującą na pewno okaże się biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi (aut. Dariusz Kortko i Judyta Watoła). Poznajemy człowieka nazywanego „świętym”, który za dużo pije, pali jak smok, klnie jak szewc, wymaga za dużo i narzuca mordercze tempo będąc jednocześnie ciągle w służbie drugiemu człowiekowi, na granicy samozatracenia.

Ze świata polityki, pierwsza biografia Tadeusza Mazowieckiego jako osoby prywatnej i męża stanu. Książka powstała w oparciu o liczne źródła pisane, relacje rodziny, przyjaciół i współpracowników, a także wielogodzinne rozmowy przeprowadzone przez autora, Andrzeja Brzezieckiego z Tadeuszem Mazowieckim.

Ciekawą pozycją książkową na rynku wydawniczym jest również zbiór biografii (mini), bardziej historii, anegdot, wydarzeń z życia sławnych ludzi (R.M. Rilke, E. Dickinson, K.K. Baczyński, P. Negri, D. Szaflarska, D. Hoffman i in.) opracowany przez Anne Janko pt. „Boscy i nieznośni: niezwykłe biografie”. Sama autorka o swoich bohaterach pisze tak „są wspaniałymi poetami, pisarzami, aktorami, ale prywatnie, poza sceną swojej twórczości, bywali (bywają) trudni, nieznośni, nie do wytrzymania dla rodziny i przyjaciół. Czasem ocierają się o szaleństwo.”

W księgozbiorze Biblioteki Pedagogicznej znajduje się wiele biografii ludzi działających w różnych obszarach życia społecznego. Warto po nie sięgnąć i spojrzeć na daną postać czasem z zupełnie innej strony.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 5.1.2017 17:40
piątek, 2.9.2016 09:29
czwartek, 23.6.2016 20:20
czwartek, 5.5.2016 10:00
piątek, 15.4.2016 10:44
czwartek, 3.12.2015 09:02
piątek, 2.10.2015 08:19
1