komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

piątek, 19 sierpnia 2022

Boleslawa, Juliana

„Czytaj z Franciszką!” – kampania promująca czytelnictwo

środa, 20.6.2018 11:11 , komentarze: 0 , odsłony: 12825
kategorie artykułu:

Pod hasłem „Czytaj z Franciszką!” zostanie zorganizowana kampania społeczna promująca czytelnictwo za pomocą niekonwencjonalnych wydarzeń na terenie gminy Gostyń. Projekt zajął 2. miejsce w Polsce w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa”.

Motywem przewodnim akcji jest postać Franciszki Wilczkowiakowej działaczki patriotycznej promującej polskie książki na emigracji w Niemczech na początku XX wieku. Projekt wpisuje się w ważną rocznicę jaką jest 100-lecie uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Wiczkowiakowa była jedną z pierwszych polskich parlamentarzystek, wybrano ją w gronie 8 kobiet na Sejm Ustawodawczy. Jako działaczka polonijna prowadziła w Wanne w Westfalii polską księgarnię, szerząc miłość do literatury wśród polskich emigrantów, robotników, górników, pracujących, matek, dzieci pochodzących z biednych środowisk. Działalność księgarską łączyła z pomocą społeczną. Postać ta jest inspiracją dla dzisiejszych działań promujących czytelnictwo.

W kampanii wykorzystana zostanie nowa i klasyczna literatura dotycząca wyzwań współczesności, takich jak dominacja islamu, przeobrażenia społeczne, zagrożenia wynikające z migracji, atomizacja społeczeństwa, poszukiwanie odległych źródeł tożsamości i dumy całych grup etnicznych. Uczestnikom stworzone zostaną komfortowe warunki, zapewniając w miejscach akcji wygodne leżaki. Projekt trwać będzie do października 2018 roku.

W ramach akcji odbędzie się 12 pikników promujących czytelnictwo:

 • 20 czerwca – „Metatekstualne Animacje” na Górze Zamkowej. Projekt dla dzieci i dorosłych. Od prostych opowieści do trudnych książek. Głównym motywem będzie zamek w literaturze.
 • 27 czerwca – „Od Wilczkowiakowej do Eisnera”, co łączy Franciszkę Wilczkowiakową i ojca amerykańskiej powieści graficznej Willa Eisnera? Na gostyńskim rynku zbudowana zostanie "wioska leżakowa". Będzie bookcrossing, obwoźna czytelnia komiksów, a animatorzy przeczytają fragment przemówienia Wilczkowiakowej o biednych. Głównym działaniem będzie drama. Uczestnicy zapoznają się z fragmentami „Umowy z Bogiem” Eisnera i improwizując, interpretując indywidualnie, rozegrają w grupie sceny utraty i zdobycia pracy.
 • 4 lipca – zróbmy wspólnie „Mural Wilczkowiakowej”. Uczestnicy, pod kierunkiem artysty opracują motyw graficzny, wykonają szablon, a następnie na jednym z obiektów stworzą mural przedstawiający Franciszkę Wilczkowiakową wśród książek.
 • 11 lipca – „Bitwa na literaturę” – spotkanie w ogródku wiedeńskim. Trzy drużyny wezmą udział w multimedialnej bitwie na literaturę. Będzie to forma quizu podnoszącego kompetencje literackie. Czytane będą fragmenty utworów, wyświetlane motywy filmowe, graficzne, dźwiękowe.
 • 18 lipca – „Parkowe memory” – akcja w parku miejskim adresowana do matek z dziećmi, spacerowiczów, emerytów. Przedstawione zostaną czytelnikom plastyczne fragmenty książek z prośbą o zapamiętanie jak największej liczby szczegółów.

 • 8 sierpnia – „Zaczytany skwer” - happening.
 • 16 sierpnia – „W pradolinie rzeki Kani” - literackie inspiracje.
 • 22 sierpnia – „Dworzec” i kolejowe inspiracje w literaturze. Spotkanie odbędzie się na kolei.
 • 5 września – Lapbook w Siemowie
 • 12 września – Lapbook w Czachorowie
 • 19 września – Lapbook w Goli
 • 26 września – Lapbook w Ziółkowie

Na czym będą polegały warsztaty lapbookowe? W pierwszej czę

ści animatorzy przeczytają kilka baśni, opowiadań lub legend, po czym dzieci z ich pomocą wykonają lapbooki związane z tymi tekstami. Na drugie spotkanie dzieci przyjdą z rodzicami. Na początku zaprezentują im swoje prace, a następnie wspólnie wezmą udział w rodzinnym quizie literackim „Z jakiej bajki jestem?”. Będzie on polegać na tym, że animator odczyta fragment utworu, a zadaniem uczestników zabawy będzie odgadnięcie tytułu.”

Zadanie zostało „Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

 

 

 

Wasze komentarze