komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 19 lipca 2018

Wincentego, Wodzislawa

Olga Tokarczuk zasłużona

czwartek, 25.8.2016 14:13 , komentarze: 6 , odsłony: 5148
kategorie artykułu:

Rada Miejska uhonorowała Olgę Tokarczuk tytułem Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha. W uzasadnieniu napisano: Z podziwu dla kunsztu literackiego, niezliczonych nagród i wyróżnień oraz nadzwyczajnej popularności wśród czytelników. W uznaniu zasług dla kultury polskiej. Z wdzięczności za niesłabnącą, życzliwą więź z Wałbrzychem i promocję miasta.

Wybitna pisarka, dwukrotna laureatka nagrody Nike, karierę rozpoczęła właśnie w Wałbrzychu. Nie mieszka tu od lat, zachowała jednak wspaniałe wspomnienia, nadal ma wielu znajomych i przyjaciół.

foto: FB UM Wałbrzych

Przyznanie Oldze Tokarczuk tytułu zasłużonej dla miasta Wałbrzycha wzbudziło kontrowersje u części radnych. Jak tłumaczyli radni klubu PiS z życiorysu pani Tokarczuk nie wynika, by przesłanki wymienione w uzasadnieniu uchwały (tytuł ten [Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha - przyp. red.] przyznawany jest znanym osobom, które urodziły się lub mieszkały w Wałbrzychu, przez co promują je w kraju i za granicą. Ich misją jest wspieranie miasta oraz jego rozwoju) zostały spełnione. Ponadto według radnych klubu PiS publiczne wypowiedzi Olgi Tokarczuk nie licują z godnością tytułu "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha". Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali specjalny list w którym uzasadniali, swój wniosek., a podpisały się pod nim następujące instytucje i organizacje: Komitet Terenowy „Prawo i Sprawiedliwość” w Wałbrzychu, Klub Gazety Polskiej Wałbrzych, Ruch Kontroli Wyborów Wałbrzych, Prawica Rzeczpospolitej Wałbrzych, NSZZ "Solidarność Emerytów i Rencistów" Wałbrzych, NSZZ „Solidarność” Wałbrzych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Wałbrzychu oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

Olga Tokarczuk wychowała się w Sulechowie, ale po studiach psychologicznych na Uniwersytecie Warszawskim los rzucił ją do Wałbrzycha, gdzie pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Obecnie mieszka w Krajanowie koło Nowej Rudy, pejzaż i kultura tych okolic przewijają się w kilku jej utworach.

 

 
wtorek, 17.7.2018 12:06
poniedziałek, 16.7.2018 08:59
wtorek, 19.6.2018 13:03
piątek, 15.6.2018 13:27
czwartek, 14.6.2018 16:40
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele