komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 16 lipca 2018

Mariki, Benity

Rok po odkryciu kopalni w Srebrnej Górze – co dalej?

środa, 16.11.2016 13:12 , komentarze: 10 , odsłony: 14034
kategorie artykułu:

Mija rok od spektakularnego odkrycia kopalni srebra w Srebrnej Górze. Odkrywcy  dawno zapomnianych sztolni i korytarzy oraz ich przyjaciele spotkali się na terenie kopalni, by świętować oraz opowiedzieć o poczynionych pracach i pomysłach na zagospodarowanie atrakcji.

Kopalnię srebra odkryto 13 listopada ubiegłego roku po kilku latach żmudnych poszukiwań.

- Bardzo ważnymi osobami w całym procesie poszukiwań byli Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik, którzy w jednej z publikacji poinformowali o tym, że praktycznie w środku Srebrnej Góry istniała kopalnia srebra. Jak się okazało mogła się ona znajdować na działce, którą swego czasu kupiłem od gminy. Niezwykle pomocne były materiały Tomasza Przerwy, a całe przedsięwzięcie prowadzone było pod nadzorem archeologa Tomasza Stolarczyka – mówi pochodzący z Rybnika Jan Duerschlag, właściciel kopalni.

 

Poszukiwania były mozolne i bardzo długie, w końcu jednak się udało, a z historią odkrycia sztolni wiąże się anegdota. Jan Duerschlag jest pasjonatem historii II wojny światowej i w listopadzie ubiegłego roku niedaleko Srebrnej Góry trafiła mu się okazja kupienia sejfu z tego czasu. W dniu, w którym kupił sejf, odnaleziono kopalnię w Srebrnej Górze, a informacja o znalezisku lotem błyskawicy obiegła miasteczko.

- Jednocześnie pojechaliśmy do sklepu i pytaliśmy, czy nie mają tu gdzieś palnika, którym można by otworzyć sejf. Od razu pojawiły się pogłoski, że w kopalni znaleźliśmy skarb – śmieje się Duerschlag.

Co prawda w kopalni i podczas porządkowania terenu wokół niej znaleziono kilka przedmiotów użytkowych oraz związanych z górnictwem, ale kosztowności jeszcze nie było.  

fot. Z. Rabenda/ Kopalnia Srebra

Zrobiono już bardzo dużo w kierunku zagospodarowania terenu. Został on uporządkowany, dawne ścieżki oczyszczone. Zasadzono roślinność endemiczną, a więc taką, która występowała w tej części Sudetów. Sama kopalnia jest nadal mierzona i badana. Część chodników jest zalana, ale woda pojawia się tam głównie dlatego, że ze stropu odpadły fragmenty skał, co zaburzyło naturalny odpływ wody, gdyż kopalnia była upadowa, czyli woda opuszczała kopalnię w sposób grawitacyjny. Najprawdopodobniej po wyczyszczeniu korytarzy woda zniknie.

- Każdego miesiąca, gdy kolejny raz wchodzimy do wnętrza kopalni, przysparza nam ona więcej zagadek niż daje odpowiedzi. Ale mamy czas. Sukcesywnie będziemy badać przebieg kopalni, gdyż jest jeszcze wiele nieodkrytych elementów:  zasypanych, zawalonych i niebezpiecznych chodników, które trzeba zabezpieczyć – mówi Jan Duerschlag.

fot. Kopalnia Srebra

Co najważniejsze, jest także pomysł, jak wykorzystać potencjał kopalni srebra.  Według zamysłu właściciela, ma się ona zamienić w skansen - osadę górniczą z przełomu średniowiecza i nowożytności.

- Chcemy kilka chodników i teren wokół wpleść w, nazwijmy to, górnicze miasteczko. Sama kopalnia jest przepiękna, niektóre jej części mogą mieć rodowód średniowieczny i te właśnie elementy będziemy się starali wyeksponować. Ukształtowanie terenu kopalni jest na tyle ciekawe, że stwarza ogromną możliwość zagospodarowania. Wydaje mi się, że teren kopalni  idealnie wpisuje się w wizerunek osady górniczej przedstawiony na ołtarzu w Annabergu i chciałbym to w jakimś stopniu odtworzyć – opowiada właściciel.

fot. http://www.montanregion-erzgebirge.de/

 

Gotowe są już nawet wizualizacje możliwego zagospodarowania autorstwa Victoria Gisman Pracownia Projektowa WAK Kędzierzyn Koźle (projekty możecie zobaczyć w naszej galerii). W wiosce znajdą się warsztaty ówczesnych rzemieślników (m.in. kowala, garncarza, witrażysty),  obecnie zbierane jest wyposażenie.

Nie wiadomo, kiedy kopalnia będzie udostępniona turystom, zarówno właściciel, jak i samorząd chcą by nastąpiło to jak najszybciej, a osada górnicza wraz z kopalnią srebra stała się kolejną atrakcją przyciągającą do Srebrnej Góry tysiące osób.

 

 

Wasze komentarze

Gratuluję Panie Janie odwagi, pomysłu i determinacji w dążeniu do...
czwartek, 17.11.2016 09:33 autor: Jerzy Organiściak
Dziękuję serdecznie Panie Jurku, powoli realizujemy swoje pomysły.
czwartek, 17.11.2016 20:09 autor: Jan Duerschlag
Oj Mietek Mietek, uwielbiam Twoje teksty.
środa, 16.11.2016 20:04 autor: Jan
wtorek, 10.7.2018 09:52
wtorek, 10.7.2018 09:27
czwartek, 5.7.2018 12:52
wtorek, 3.7.2018 12:28
piątek, 29.6.2018 12:55
wtorek, 26.6.2018 11:30
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC