komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 22 czerwca 2018

Pauliny, Tomasza

EduBiblioSfera: Adaptacja – nowe w życiu

czwartek, 6.10.2016 08:57 , komentarze: 0 , odsłony: 1201
kategorie artykułu:

Termin „adaptacja” pochodzi z języka łacińskiego: adaptatio = przystosowanie. Najogólniej oznacza dopasowanie, dostrojenie, przyzwyczajenie się do określonego układu warunków środowiska. Na potrzeby nauk pedagogicznych to stan równowagi pomiędzy organizmem a środowiskiem powstały w wyniku procesów asymilacji, przyswajania nowych informacji i korzystanie z nich w nowych warunkach.

Termin jest szeroko wykorzystywany w naukach społecznych. Procesy adaptacji towarzyszą nam przez całe życie. Organizm kobiety przystosowuje się do nowego, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Noworodek adaptuje się do życia poza organizmem matki. Małe dziecko trafia do żłobka, przedszkola, później do szkoły. Przechodzi przez różne etapy środowiska szkolnego i koleżeńskiego – od szkoły podstawowej, przez średnią po studia. Naturalną drogą jest znalezienie się w nowych warunkach jakim jest środowisko pracy zawodowej. A ponieważ żyjemy w czasach permanentnej zmiany zatrudnienia, człowiek wciąż musi uczyć się przystosowywania do nowej pracy.

Człowiek przyswaja reguły życia rodzinnego związanego z jego metryką. Wchodzi w związki małżeńskie, rodzą mu się dzieci. Niektórzy starzy ludzie dom rodzinny zamieniają na dom spokojnej starości. To znów nowe. W literaturze przedmiotu najczęściej omawia się adaptację dziecka do warunków przedszkolnych, następnie do szkoły. Poczesne miejsce zajmuje temat adaptacji do pracy zawodowej. Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej i później szkolnej jest wielkim wydarzeniem w życiu większości rodzin. Uczestnikom uroczystości inauguracji roku szkolnego towarzyszy podekscytowanie nowym miejscem, nowymi nauczycielami, koleżankami i kolegami, nowymi zadaniami. Ten przełomowy moment w życiu rodziny zależy od wielu czynników.

Proponowany dzisiaj pakiet książek i artykułów z czasopism ma pomóc zainteresowanym w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 7.6.2018 08:34
piątek, 23.3.2018 12:33
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC