W tym roku DACHPOL obchodzi 40-lecie istnienia

niedziela, 25.9.2022 23:34 2720

Firma DACHPOL świętuje w tym roku piękny jubileusz. Tak długa obecność na rynku to idealny moment do poznania historii tej firmy. Jak to się zaczęło?

 DACHPOL to firma rodzinna z 40-letnią tradycją. Ryszard Duć, właściciel i założyciel DACHPOL-u zaczynał swój biznes w czasach PRL-u od zakładu produkcji dachówek  betonowych, w hali wynajętej od rolnika w Strzelcach Świdnickich. Dzisiaj posiada 3 prężnie działające hurtownie w Kłodzku, Świdnicy oraz Jeleniej Górze i myśli o uruchomieniu kolejnej.

Dachpol Świdnica ul. Kraszowicka 62

- Na przełomie lat 70-tych i 80-tych pracowałem w zakładzie remontowo-budowlanym, przy spółdzielni produkcyjnej, zajmując się nadzorowaniem budów  i zaopatrywaniem ich w materiały budowlane– wspomina Ryszard Duć. - Już wtedy myślałem o założeniu własnego biznesu. W 1982 roku otworzyłem zakład produkcji dachówek cementowych wytwarzanych  na ręcznych dachówczarkach. W tamtym czasie istniało wiele zakładów betoniarskich, ale nie było producentów dachówek cementowych. Wówczas siedziba firmy mieściła się w dzierżawionym obiekcie w Strzelcach Świdnickich. Dopiero 2 lata później przeniosłem firmę do nowo wybudowanego zakładu w Świdnicy przy ul. Kraszowickiej 62. Zajmowaliśmy się głównie produkcją dachówek, na które popyt wciąż rósł i nasza firma mogła się dzięki temu rozwijać. Prawdziwy przełom nastąpił w 1990 roku po zakupie mechanicznej dachówczarki taśmowej. Wzrost produkcji i możliwość wytwarzania nowoczesnego produktu umożliwiły poszerzenie działalności o handel pokryciami dachowymi  innych producentów obecnych na polskim rynku.  Na przestrzeni kolejnych lat  sprzedaż  zdominowała działalność firmy i w 2001 roku zakończyliśmy  definitywnie produkcję dachówek.  Sprzedaliśmy maszyny i skoncentrowaliśmy się na działalności handlowej. Ciekawostką może być fakt, że nasze maszyny i urządzenia zakupiła firma ukraińska z Krymu. Handel okazał się łatwiejszy od produkcji. Musimy pamiętać, że producentów obowiązywały i nadal obowiązują normy jakościowe. Przechodziliśmy szereg kontroli, a pamiętajmy, że zaczynałem w czasach PRL-u, czyli komunistycznej gospodarce niedoboru  surowców.

 Rozpoczęcie budowy oddziału w Kłodzku - 2003 r.                                                                                            Oddział Dachpol w Kłodzku obecnie - 2022 r.

 Lata 2002 do 2004  to czas budowy oddziału przy ul. Noworudzkiej 7 w Kłodzku. Lokalizacja ta nie była przypadkowa. W tamtym czasie Kotlina Kłodzka notowała wzrost liczby turystów, a rekreacja i branża turystyczna prężnie się rozwijały. Przybywało prywatnych przedsiębiorstw, nastąpił rozwój bazy turystycznej i uzdrowiskowej.

7 lat później otworzyliśmy kolejny oddział, tym razem w Jeleniej Górze  przy ul. Wrocławskiej 67, w miejscu, gdzie niegdyś mieściła się restauracja Galery.

 
Rozpoczęcie budowy oddziału w J. Górze- dawna restauracja Galery - 2011 r.                           Oddział Dachpol w J. Górze - obecnie - 2022 r.

Obecnie trwają prace nad otworzeniem kolejnego oddziału. Cieszę się, że pomimo trudnych czasów, udało mi się rozwinąć firmę od małego zakładu produkcyjnego, zatrudniającego zaledwie kilka osób, do trzech,  a już wkrótce czterech hurtowni. 

 Wieloletnie doświadczenie i tradycja zostały doceniane przez specjalistów branży budowlanej. Wyspecjalizowana sprzedaż obejmująca handel pokryciami dachowymi przyniosła oczekiwane efekty.

Dzisiaj firma DACHPOL jest godnym reprezentantem wielu renomowanych producentów:  WIENERBERGER, BOGEN, CREATON , BRAAS,   ROTO, BUDMAT, IVT, DORKEN, VELUX,  WERNER, ICOPAL,  RUUKKI, CRH, RHEINZINK.

 - 40-lecie to dobry okres do podsumowań i podziękowań – dodaje Ryszard Duć. - To doskonała okazja, by podziękować wszystkim tym, którzy do sukcesu firmy się przyczynili. Mojej  śp. żonie Barbarze, która trwała przy mnie przez te wszystkie lata, rodzinie, pracownikom, klientom, partnerom biznesowym i przyjaciołom - to im należą się podziękowania,  bez ich wsparcia nie byłoby DACHPOL-u. Wiele firm jako wskaźnik sukcesu pokazuje wyniki finansowe. Dla mnie sukcesem jest zespół pracowników i klientów, którzy od lat z nami współpracują. Znam historie wielu z nich, pamiętam jak razem z nami zaczynali swoje biznesy  i, tak jak my, zmagali się z różnymi wyzwaniami. Dziś z dumą obserwuję, jak wspaniale rozwinęły się ich firmy. Cieszę się, że mogliśmy się wzajemnie wspierać i wciąż razem działamy.

 DACHPOL - oddział Świdnica

ul. Kraszowicka 62

tel. 74 853 55 91

https://dachpol.pl/

 

 

 

 DACHPOL - oddział Kłodzko
 
ul. Noworudzka 7
 
tel. 74 865 53 45
 
 
 
 
 
DACHPOL - oddział Jelenia Góra
 
ul. Wrocławska 67
 
tel. 75 742 89 05