Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 3: Pałac Stolbergów

We Wrocławiu jest wiele ciekawych miejsc, które nie cieszą się dużą popularnością. O ich istnieniu wiedzą zazwyczaj tylko mieszkańcy danego osiedla bądź bardziej wnikliwi lokalni turyści. Większość z nich stanowi atrakcję turystyczną albo służy jako interesująca alternatywa na popołudniowy spacer lub wypoczynek. Nierzadko wiąże się z nimi wiele ciekawostek i zaskakująca historia.

Na wrocławskich Świniarach znajduje się wzniesiony w 1845 roku neogotycki pałac Stolbergów. Fundatorem obiektu był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg, projektantem zaś Ferdinand Fleischinger. Budowla posiada 3 kondygnacje i dwie masywne wieże w narożnikach frontowego skrzydła.

W 1895 roku pałac kupił magistrat Wrocławia i dwa lata później zaadaptowano go pod ośrodek dla rekonwalescentów. Po wojnie został przekształcony na Państwowe Gospodarstwo Rolne, w pałacu zostali zakwaterowani pracownicy. W 2020 roku obiekt wystawiono na sprzedaż za kwotę blisko 4,7 mln złotych. Obecnie teren jest ogrodzony, a zabytkowi grozi zawalenie. W wielu oknach nie ma szyb, tereny okalające budowlę są zarośnięte i zaniedbane. 

Cały teren zajmuje ok. 3,5 hektara. Przy wejściach do budynku widnieją informacje o zakazie wstępu i zagrożeniu zawaleniem. Większość okien nie posiada szyb, a odpadający tynk odkrywa ceglaną podbudowę.

Jak można się domyślić, żadna część obiektu nie jest udostępniona do zwiedzania, brama prowadząca do pałacu jest zamknięta. Możliwe jest jednak obejrzenie pogrążającej się w ruinie budowli z praktycznie każdej strony. Do bramy głównej obiektu prowadzi ulica Pęgowska. Do Świniar możemy dostać się autobusem linii 105. Najbliższym przystankiem jest pętla autobusowa. Autobusy kursują co 30 minut z pętli Kromera. Na terenie osiedla znajduje się również stacja kolejowa.

Za pałacem na małym wale poprowadzone są ścieżki spacerowe, w stronę wschodnią trasa pokrywa się z żółtym szlakiem turystycznym okalającym Wrocław.

Miejmy nadzieję, że obiekt zyska nowego właściciela i wraz z nim - dawny blask.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 1: Most Kilometrowy
Ciekawe, mało znane miejsca Wrocławia cz. 2: Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Jarnołtów - Ratyń

Grafika pocztówka: polska-org.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)