Projekt "Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki"

środa, 13.6.2018 14:26 1125

NZOZ Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie Sp. z o.o. przystąpił do udziału w projekcie, pn.: „Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki” część Program Akredytacja szpitali, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER), współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości i bezpieczeństwa opieki w podmiotach leczniczych, które świadczą szpitalne usługi medyczne poprzez:

1) wdrożenie programu akredytacyjnego w szpitalach,

2) działania projakościowe z zakresu bezpieczeństwa opieki, dotyczące zgłaszania zdarzeń niepożądanych i uczenia się na ich podstawie (program bezpieczeństwa opieki) oraz

3) działania projakościowe związane z wprowadzeniem programu restrukturyzacyjnego obejmującego innowacyjne rozwiązania organizacyjne zapewniające chorym z gwałtownym pogorszeniem stanu zdrowia jak najszybsze, intensywne i właściwe leczenie (wewnątrzszpitalne Zespoły Szybkiego Reagowania - ZSR).

Posiadanie certyfikatu akredytacji przez szpital jest informacją dla pacjenta, że placówka dba o jak najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo świadczonych usług, zgodnie ze wszystkimi przyjętymi standardami zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest  potwierdzeniem spełnienia rygorystycznych wymagań z zakresu różnych obszarów działalności, zarówno administracyjnych, lecz przede wszystkim medycznych, a także o najwyższych kwalifikacjach zatrudnionego personelu.

W Polsce akredytacja jest wydawana przez Ministra Zdrowia, a podmiotem odpowiedzialnym za proces akredytacji i opracowania standardów akredytacyjnych jest Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) z siedzibą w Krakowie. Dodatkowo przy ministrze zdrowia działa Rada Akredytacyjna, która jest organem rekomendującym udzielenie, bądź nie akredytacji, na podstawie przeglądu akredytacyjnego wykonanego przez wizytatorów CMJ. Certyfikaty akredytacji przyznawane są na 3 lata. Podczas tego okresu placówka medyczna powinna utrzymać zakładany poziom jakości i spełnienia wymogów akredytacyjnych.