komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

czwartek, 19 lipca 2018

Wincentego, Wodzislawa

Łagiewniki: pomnik „Poległym za Ojczyznę” będzie jak nowy

niedziela, 8.4.2018 19:00 , komentarze: 2 , odsłony: 1393
kategorie artykułu:

2018 – to rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Łagiewnikach jest pomnik, pod którym z okazji rocznic i uroczystości państwowych spotykamy się, składamy kwiaty, wieńce i zapalamy znicze. Pomnik został wybudowany w celu upamiętnienia ofiar wojny prusko-francuskiej w 1870-71 r. Znajduje się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomnik i otoczenie wokół niego zmieniało się, co widać na zdjęciach. Dopiero w roku 1990 nowo wybrana Rada Gminy Łagiewniki postanowiła zadbać o tą ciekawą budowlę, zlokalizowaną w centralnym miejscu Łagiewnik. Inicjatorem tej zmiany był sekretarz Urzędu Gminy Maciej Weznerowicz wraz z radnymi Piotrem Adamem Tadeusiakiem i Tadeuszem Szotem.

Pomnik przy kościele różni się od swojego wzorca. Jest na nim umieszczony krzyż, orzeł w koronie, tablica pamiątkowa i tabliczki z miejscami bitew i kaźni II wojny światowej oraz ziemia z tych miejsc. Autorem napisu na tablicy „NIGDY WIĘCEJ WOJNY TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG”, jest Pani Roma Gacek - będąca wtedy Kierownikiem Biblioteki Gminnej. Całe przedsięwzięcie poświęcenia, upamiętnienia i nadanie nazwy pomnika „Poległym za Ojczyznę”, możliwe było dzięki wsparciu i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza ks. Bogdana Czemplika. Uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 listopada 1990 roku uświetniła Orkiestra Śląskiego Okręgu Wojskowego, która również grała na mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz prowadziła uczestników uroczystości pod pomnik. W czasie poświęcenia pomnika i tablicy odegrała Hymn Polski. (Film z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=u6KusvB95Rc)

28 lat od ostatniego remontu pomnika to dość długo i widoczne są zmiany, jakie pozostawił na pomniku upływający czas.

W 2017 roku Rada Gminy Łagiewniki uchwalając budżet na rok bieżący zarezerwowała w nim pieniądze na odnowienie i przebudowę pomnika. Pomnik znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 8. Składanie wieńców i kwiatów wymagało czynić to od strony drogi. Stwarzało to duże zagrożenie dla uczestników uroczystości. Projektant postanowił zrezygnować z ogrodzenia pomnika, aby dojście możliwe było z każdej strony. Po uzyskaniu wszystkich zezwoleń na przeprowadzenie przebudowy pomnika nadszedł czas na realizację projektu.

22 marca 2018 Gmina Łagiewniki wystąpiła z zapytaniem ofertowym do kilku podmiotów gospodarczych na wykonanie przebudowy placu wokół pomnika oraz oczyszczenie pomnika, zlokalizowanego przy ul. Nadrzecznej, na działce nr 442/11 w miejscowości Łagiewniki. W zapytaniu szczegółowo opisano rodzaj wykonanych prac. 

W skład robót m.in. wchodzą: rozbiórka ogrodzenia i starej nawierzchni wokół pomnika, wykonanie i montaż stopni granitowych płomieniowanych na fundamencie, wokół pomnika, wykonanie i ułożenie płyt granitowych płomieniowanych o wym.: 100 cm x 100 cm x 5 cm – o pow. ok.160 m2, oczyszczenie całości pomnika przez piaskowanie wraz z usunięciem uszkodzonych fug i ponownym fugowaniem, demontaż i ponowny montaż tabliczek granitowych z nazwami miejsc pamięci, wykonanie tablicy granitowej czarnej polerowanej o wym.: szer. 40 cm x wys. 60 cm x gr. 3 cm, na tablicy wykuty napis o treści: „100 – lecie ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA POLSKIEGO 1918 – 2018”

W zapytaniu zwrócono uwagę, aby prace prowadzić z należnym szacunkiem i godnością dla miejsca pamięci. Należy zachować grunt wokół pomnika, w którym złożono ziemię z różnych miejsc kaźni Narodu Polskiego.

5 kwietnia ze złożonych ofert wybrano przyszłego wykonawcę tj. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowo – Handlowe, Eva Czesław Berezicki z Piławy Górnej. Przewidywany termin przebudowy pomnika od 20 kwietnia do 20 lipca 2018 r.

To nie koniec zmian w okolicach kościoła i pomnika. Jak mówi kierownik Referatu Budownictwa Urzędu Gminy inż. Antoni Buczak – jesteśmy ku końcowi ustaleń, uzgodnień i wyłaniania wykonawcy chodnika, który będzie otaczał obecny plac zabaw przy ul. Nadrzecznej. Chodnik biegnący od ulicy Kłodzkiej do mostku przy ul. Nadrzecznej o długości 185 m i szerokości 2 m wykonany będzie z kostki betonowej prostokątnej 20x10x6 cm.

Należy się cieszyć, że centralny plac w Łagiewnikach, zlokalizowany przy kościele i głównej drodze wojewódzkiej jeszcze przed ważnymi uroczystościami nabierze nowych kolorytów.
                                                                                                                            
Tadeusz Szot

 

Wasze komentarze

środa, 18.7.2018 10:40
środa, 18.7.2018 10:17
sobota, 14.7.2018 19:00
9
czwartek, 12.7.2018 15:00
6
wtorek, 3.7.2018 11:24
niedziela, 1.7.2018 19:15
5
piątek, 22.6.2018 23:22
6
piątek, 22.6.2018 00:00
Okna Wochnik
Okna Wochnik
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Miral
Miral
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
Tomograf3D
Tomograf3D
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl