komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 17 lipca 2018

Anety, Bogdana

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci pomaga dzieciom, dopóki żyją

wtorek, 16.1.2018 16:00 , komentarze: 0 , odsłony: 679
kategorie artykułu:

Jeśli wraz z Nowym Rokiem sporządziliśmy listę ambitnych postanowień, które tym razem „na 100%” spełnimy, to jesteśmy w gronie ponad połowy Polaków. Aż ponad 50% z nas w okresie noworocznym dokonuje bilansu swojego życia i zaczyna ambitniej marzyć. Nowy samochód? Awans? Wielki remont? Start w maratonie? A co, jeśli ktoś, kto nawet nie chodzi, zaczyna marzyć o bieganiu?

Marzenia niektórych z nas są znacznie prostsze, ale za to trudniejsze w realizacji – są tacy, którzy chcieliby po prostu wyjść z dzieckiem na łąkę lub ulżyć komuś w bólu. Takie marzenia mieli rodzice siedmioletniej Milenki, nieuleczalnie chorej Dolnoślązaczki. W tej chwili  jej samodzielny spacer po łące nie jest i nie będzie już możliwy, ponieważ dziewczynka choruje na wrodzoną wadę mózgu, wodogłowie, padaczkę, niewydolność oddechową, a karmiona jest przez gastrostomię.

Rodzicie Milenki przeszli bardzo  długą drogę przez szpitalne korytarze, próbując pomóc córce. Każda wizyta kończyła się jeszcze jedną druzgocącą diagnozą i cierpieniem dziecka. Rodzicom Milenki, marzącym po prostu o jej zdrowiu i spokoju, zupełnie podcięto skrzydła – usłyszeli, że w wyniku komplikacji córka niedługo odejdzie.  Dlatego podjęli decyzję o zaprzestaniu mozolnego leczenia, które nie przynosiło ulgi ani pomocy ich dziecku – i wtedy znów zaczęli latać.

Rodzinie udało się znaleźć kogoś, kto ich skrzydła pozszywał – otoczył opieką i empatią, sprawił, że odzyskali spokój, a Milenka znów się uśmiecha. To Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, która zajmuje się chorą pacjentką od czerwca 2016 roku. Co więcej mała Milenka, choć nie może chodzić – biega. Dzięki pomocy Fundacji jej rodzice byli w stanie zakupić przenośny koncentrator tlenu – od tej pory mama zabiera wózek z dziewczynką na zewnątrz i wspólnie, aktywnie spędzają czas. Łąka jest na wyciągnięcie ręki. Na wiosnę, kiedy uda się kupić nowy wózek dla małej – cała rodzina zamierza wybierać się na wspólne wycieczki rowerowe. 

Tak, dzięki pomocy i opiece Fundacji dziewczynka i jej rodzice zyskali  spokój i potrzebną pomoc, choć wszyscy są świadomi, że Milenka nie wyzdrowieje. To jednak, w jaki sposób spędza czas, ma ogromne znaczenie. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci opiekuje się nieuleczalnie lub przewlekle chorymi dziećmi z całego Dolnego Śląska. W ich własnych domach, bo właśnie tam dziecko czuje się najlepiej – to hospicjum domowe. Takich dzieci, jak Milenka jest więcej – Fundacja ma ich pod opieką około sześćdziesięcioro. Wymagają stałej opieki paliatywnej – leków, regularnych wizyt lekarza i pielęgniarki, specjalistycznego sprzętu medycznego, rehabilitacji, wsparcia psychologa czy kapelana. Opieka jest dla rodzin całkowicie bezpłatna, ale aby mogli z niej skorzystać, Fundacja potrzebuje ogromnej ilości środków, bo to opieka zazwyczaj niezwykle kosztowna. Kwoty? W całym 2016 roku Fundacja przeznaczyła m.in. lekarstwa – 133 160, 45 zł, na pomoc socjalną – 63 106,06 zł, na badania – 9 629, 35 zł czy na sprzęt medyczny – 82 674, 51 zł. To oczywiście tylko część wydatków fundacji. Niemal połowa tych kwot to  pomoc podatników, zwykłych Polaków, którzy przyczynili się do uśmiechu i koniecznej pomocy tym, którym wszyscy lekarze podcięli już dawno skrzydła. To oni zdecydowali się w swoim zeznaniu podatkowym podać KRS Fundacji i pomóc chorym dzieciom. Póki są.  Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci to jedyne hospicjum dziecięce w Polsce, które tak szeroko wspiera rodziny z dziećmi nieuleczalnie i przewlekle chorymi. Dodatkowo na ich barkach spoczywa ciężar bycia prekursorem, bo w 2007 roku, gdy z inicjatywy Waldemara Gołębiowskiego  hospicjum powstało – na Dolnym Śląsku nie istniało podobne hospicjum domowe.

Dziś Fundacja znacznie się rozwinęła, pomaga coraz większej ilości rodzin, finansuje specjalistyczne sprzęty, opiekę medyczną i psychologiczną, dojazdy specjalistów i wiele innych aspektów, które wspierają maluchy w tym czasie ich życia, który im pozostał. Każdy, kto zdecyduje się na oddanie 1% podatku przykłada cegiełkę do realizacji tak małych, i tak ogromnych zarazem marzeń.

WROCŁAWSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI - KRS 0000 287 982

www.hospicjum.wroc.pl

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
1
dzisiaj, 8 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
1
wczoraj, 22 godz temu
poniedziałek, 16.7.2018 13:49
poniedziałek, 16.7.2018 13:23
poniedziałek, 16.7.2018 11:57
4
poniedziałek, 16.7.2018 11:03
poniedziałek, 16.7.2018 10:42
Tomograf3D
Tomograf3D
Miral
Miral
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Okna Wochnik
Okna Wochnik
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC