komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Wywiad z komendant policji w Żarowie

poniedziałek, 16.9.2019 14:07 , komentarze: 4 , odsłony: 1817
kategorie artykułu:

Na jednym z portali społecznościowych mieszkaniec Żarowa opublikował ankietę dotyczącą bezpieczeństwa mieszkańców oraz funkcjonowania żarowskiego komisariatu Policji. Internauci odpowiadali na pytania, czy czują się bezpiecznie na terenie gminy Żarów i jak oceniają pracę Policji w Żarowie.

O tematach związanych z bezpieczeństwem mieszkańców naszej gminy rozmawiamy z Katarzyną Wilk komendant Policji w Żarowie.

– W komentarzach, które pojawiły się na jednym z portali społecznościowych mieszkańcy skarżą się na opieszałość policjantów, brak interwencji po zgłoszeniu zdarzenia i zbywanie osób poszkodowanych. Jak Pani komendant odniesie się do tych informacji?

Porządek na terenie całego miasta i bezpieczeństwo mieszkańców to priorytetowe, ustawowe zadania realizowane podczas codziennej służby, w związku z powyższym żadne zgłoszenie dotyczące łamania prawa nie pozostało i nie pozostanie bez reakcji. Zaznaczam, że wszelkie połączenia na nr alarmowe 112 są rejestrowane, a co za tym idzie brak jest możliwości zaniechania wykonania czynności w danej sprawie.

– W jakich godzinach czynny jest komisariat policji w Żarowie? Co z weekendami? Gdzie w takich sytuacjach swoje problemy mogą zgłaszać mieszkańcy naszej gminy?

Komisariat Policji w Żarowie czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30. W każdy wtorek funkcjonariusze KP Żarów w godz. 15.15 – 17.00 przyjmują także interesantów. Jeśli chodzi o kwestię dotyczącą godzin funkcjonowania Komisariatu Policji w Żarowie to zaznaczyć należy, iż KP w Żarowie zachowuje ciągłość pracy policyjnej, jest ona bezpośrednio powiązana ze schematem organizacyjnym KPP w Świdnicy. Powyższe wymusza w określony sposób organizowanie i dyslokowanie patroli na terenie miasta i gminy Żarów, a także miasta i gminy Jaworzyna Śląska.

– Co z nocnymi patrolami? Czy takie funkcjonują? Jeśli tak, to jak często?

Pełnienie służby w patrolach nocnych, tak jak określiłam powyżej, wynika ze schematu jednostki organizacyjnej KPP w Świdnicy. Zaznaczam jednak, że każdej nocy pełniona jest służba patrolowa na terenie miasta i gminy Żarów, a także miasta i gminy Jaworzyna Śląska oraz dyżur operacyjno-dochodzeniowy z ramienia KPP w Świdnicy (dotyczy to całego powiatu świdnickiego).

– Czy policjanci przeprowadzają kontrole radarowe na terenie miasta i wsi oraz drogach wylotowych?

Na terenie miasta i gminy Żarów funkcjonariusze komendy powiatowej policji w Świdnicy aktywnie działają na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania te opierają się głównie na akcjach prewencyjnych, w szczególności na kontroli uczestników ruchu drogowego ukierunkowanej na eliminowanie z udziału w nim kierujących po spożyciu alkoholu oraz karaniu za wykroczenia i przestępstwa związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego.

– Dlaczego policjanci nie reagują na źle zaparkowane samochody, które utrudniają ruch i stwarzają zagrożenie, szczególnie w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych? Czy kontrolowane są miejsca publiczne (place zabaw, Nefryt, dworzec PKP) pod kątem przebywania tam osób spożywających alkohol?

Policjanci KP Żarów reagują na źle zaparkowane pojazdy i te które stwarzają zagrożenie, potwierdza to liczba środków prawnych zastosowanych wobec osób, które dopuszczały się łamania prawa w tym zakresie. Powyższe dotyczy także ustawowo zdefiniowanych tzw. miejsc publicznych w których to miejscach, zgodnie z zadaniami, do służby kierowani są funkcjonariusze i zobligowani przez istniejące przepisy do respektowania prawa i ewentualnego stosowania środków prawnych.

– Czy jest możliwość instalacji stacjonarnych radarów prędkości w newralgicznych miejscach?

– Jeśli chodzi o kwestię posadowienia stacjonarnych urządzeń rejestrujących prędkość to powyższa kwestia nie jest właściwością rzeczową policji.

– Ile i jakich przestępstw oraz wykroczeń zanotowała Policja już w tym roku? Czy nastąpił ich wzrost czy zmniejszenie w stosunku do lat poprzednich?

Zaznaczyć należy, iż liczba prowadzonych postępowań przygotowawczych czy postępowań w sprawach o wykroczenia jest wyższa niż w roku ubiegłym, ale wcale to nie oznacza, iż jest wyższa przestępczość. Dopiero szczegółowa analiza każdego z prowadzonych postępowań wykazałaby stan faktyczny (szczegółowe dane zostaną przekazane na Debacie z uwagi na zbyt krótki okres do przygotowania wnikliwej analizy). Na przestępczość ma wpływ ilość interwencji, których liczba zmniejszyła się (z liczby 1531 w roku 2018 do 1237 w roku bieżącym – dot. to okresu od stycznia do lipca), ilość nałożonych mandatów karnych oraz pouczeń. Liczby wynikające z tych parametrów wskazują, iż wartości w roku bieżącym są niższe. Muszę zaznaczyć, iż parametry oceniające sprawność i efektywność pracy funkcjonariuszy obrazuje ilość zatrzymań sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Chodzi tutaj o zdarzenia, które w sposób drastyczny naruszają normy społeczne m.in. kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu, posiadanie bądź handel środkami odurzającymi. Kwestie opisane powyżej bezpośrednio łączą się z inicjatywą podejmowaną przez funkcjonariuszy, popularnie nazywaną legitymowaniami, które oscylują na tym samym poziomie z zachowaną tendencją zwyżkową rok do roku.

Podsumowując to ustawodawca, inicjatywa społeczna wielu instytucji i ludzi wyposażyła każdego obywatela w możliwość wpływania bezpośredniego i pośredniego na pracę każdego funkcjonariusza Policji. Jednym z takich mechanizmów jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy mieszkanie może zgłosić swój problem i problem ten musi zostać zweryfikowany w szerokim znaczeniu tego słowa przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Policji.

Do wiadomości publicznej podana została również informacja dot. planów priorytetowych dzielnicowych z KP w Żarowie. Od dnia 1 sierpnia 2019r funkcjonariusze KP Żarów rozpoczęli czynności zgodnie ze stworzonymi planami działań priorytetowych:

  • Dzielnicowy asp. Wojciech Pizga (rejon służbowy 23) – w okresie od 1.08.2019r do 31.01.2020r. przeprowadza działania priorytetowe związane z problematyką spożywania alkoholu w rejonie ul. Armii Krajowej na wysokości nr 34 (skwer przed restauracją) w Żarowie;
  • Dzielnicowy mł. asp. Jakub Sikora (rejon służbowy nr 24) – w okresie od 1.08.2019r do 31.01.2020r przeprowadzona działania priorytetowe związane z problematyką spożywania alkoholu w rejonie placu zabaw przy Placu Wolności oraz skwerze przy ul. Krasińskiego w Żarowie;
  • Dzielnicowy asp. Damian Pasikowski (rejon służbowy nr 25) – przeprowadza działania priorytetowe związane z problematyką spożywania alkoholu w rejonie przystanku PKS przy ul. Wojska Polskiego 18 w Mrowinach.

Przy tej okazji pragnę również zaznaczyć, iż na początku października 2019r. planowana jest „Debata” organizowana przez KP w Żarowie, której jednym z celów będzie wysłuchanie opinii społecznej mieszkańców miasta i gminy Żarów. Tak, aby nasze wszelkie działania realizowane na wielu płaszczyznach zbieżne były z szeroko pojętym interesem społecznym mieszkańców. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Rozmawiała Magdalena Pawlik.

 

 

Wasze komentarze

To ile było mandatów za złe parkowanie?
środa, 18.09.2019 12:01 autor: Opok
Mieli Straż Miejską, to ją pogonili. A teraz proszą się...
wtorek, 17.09.2019 21:46 autor: ciekawy
A na Zawiszowie ani jednego patrolu nie widziałam od roku.
poniedziałek, 16.09.2019 16:33 autor: Xara
piątek, 16.10.2020 11:37
piątek, 16.10.2020 11:33
piątek, 16.10.2020 11:31
piątek, 16.10.2020 08:19
czwartek, 15.10.2020 12:53
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele