komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 23 maja 2018

Iwony, Dezyderego

Rozpoczęto akcję ochrony płazów w Zagórzu Śląskim

piątek, 20.4.2018 08:55 , komentarze: 0 , odsłony: 344
kategorie artykułu:

17 kwietnia 2018 roku r. w Zagórzu Śląskim, w okolicach Jeziora Bystrzyckiego, na odcinkach drogi powiatowej nr 3371 D oraz drogi powiatowej nr 3373 D rozpoczęła się akcja rozstawienia zabezpieczeń uniemożliwiających wkraczanie płazów na jezdnię. Działania te podejmowane są od 2015 roku i mają na celu zabezpieczenie płazów, będących w Polsce pod ochroną, przed rozjeżdżaniem ich przez samochody. W tym regionie zidentyfikowano występowanie głównie 2 gatunków chronionych: ropuchy szarej i żaby trawiastej, które zaczynają okres rozrodu i przez okres 2- 3 tygodni tłumnie przemieszczają się przez ruchliwą jezdnię, kierując się w stronę zbiornika wodnego w celu złożenia skrzeku. Akcja prowadzona jest wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, Nadleśnictwo Świdnica, oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przy wsparciu ze strony  Gminy Walim, Klubu Przyrodników i wałbrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Straż Ochrony Przyrody w Polsce.

Akcję ochrony płazów prowadzimy od 2015 roku, po przeprowadzonej wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska  i Klubem Przyrodników wizji lokalnej, w trakcie której stwierdziliśmy śmierć blisko 500 osobników żab z chronionych gatunków, rozjechanych przez samochody w trakcie migracji przez drogę. Podjęliśmy zatem działania prewencyjne, polegające na rozstawianiu w miejscach największej migracji płotków z agrowłókniny i folii oraz wkopywanie wiaderek, w których gromadzą się płazy i kilka razy dziennie są przenoszone przez drogę do zbiornika wodnego. Materiały dostarcza Nadleśnictwo Świdnica, natomiast  Powiat Wałbrzyski zapewnia brygadę drogową która montuje te instalacje i na zmianę z członkami Straży Ochrony Przyrody będzie regularnie przenosić nagromadzone żaby przez jezdnię. Racjonalne i odpowiedzialne korzystanie ze środowiska naturalnego, a także ochrona przyrody są dla nas ważnymi zagadnieniami. W 2017 roku w trakcie trwania akcji przeniesiono w ten sposób ponad 1300 osobników – powiedział starosta Jacek Cichura.

Podobne akcje prowadzone są w całym kraju, gdyż w sezonie godowym giną pod kołami ogromne ilości żab, a są one w Polsce pod ochroną.  Akcja w Zagórzu Śląskim potrwa do końca kwietnia.

 

Wasze komentarze

wtorek, 15.5.2018 09:50
2
poniedziałek, 14.5.2018 14:38
poniedziałek, 14.5.2018 09:14
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Miral
Miral
Auto Max
Auto Max
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
przewozy międzynarodowe piątka bus
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz