komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

środa, 18 lipca 2018

Erwina, Kamila

Zasłużeni dla Miasta i Gminy Głuszyca na "Wiosennym Spotkaniu z Poezją"

środa, 11.4.2018 12:24 , komentarze: 0 , odsłony: 309
kategorie artykułu:

Romana Więczaszek i Marek Juszczak byli gośćmi jubileuszowego XV „Wiosennego Spotkania z Poezją” organizowanego we wtorek 10 kwietnia w Centrum Kultury-MBP w Głuszycy. Obecny na spotkaniu burmistrz Roman Głód pogratulował pani Romanie Więczaszek i panu Markowi Juszczakowi tytułu honorowego, który z inicjatywy głuszyczan radni Rady Miejskiej w Głuszycy przyznali poetom, którzy wywodzą się z tej gminy i powracają w swej twórczości do krainy dzieciństwa i młodości.

Przewodniczący Rady Grzegorz Milczarek odczytał treść uchwały nr XLIX/336/2018 z dnia  27 marca  2018 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”  dla pani Romany Więczaszek  oraz treść uchwały nr XLIX/337/2018 z dnia  27 marca  2018 r. w sprawie nadania tytułu honorowego „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”  dla pana Marka Juszczaka wraz z uzasadnieniami.

Spotkanie z poezją poprowadził Stanisław Michalik. Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. Renata Sokołowska przygotowała prezentację dotyczącą minionych spotkań z poetami. Była to okazja do wielu miłych wspomnień. Następnie Romana Więczaszek i Marek Juszczak zaprezentowali swoje utwory poetyckie przy akompaniamencie muzycznym głuszyczanina Piotra Sycza. Obecna na spotkaniu mieszkająca niegdyś w Głuszycy Stanisława Ziobrowska (zd. Antoszkiewicz) również przeczytała kilka swoich wierszy. Przybyli na spotkanie miłośnicy poezji mogli wylosować zbiorki wierszy honorowych gości.

Romana Więczaszek  to poetka urodzona w Głuszycy, animatorka kultury, publicystka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, która mieszka obecnie w Brzegu na Opolszczyźnie, ale jest przekonana, o czym pisze w  swoich wierszach, że dzieciństwo jest tym miejscem, w którym mieszka się całe życie.

Zadebiutowała w 2005 r., ale pisze od zawsze, kierując się w życiu mottem C. K. Norwida: „Zostanie po nas poezja i dobroć”. Publikuje w wielu wydaniach zbiorowych i w pismach literackich. Prowadzi Klub Literacki „Brzeg” i stronę internetową:  www.klubliterackibrzeg.pl, współpracuje  z lokalną prasą. Należy do:  Stowarzyszenia Autorów Polskich o/ Lewin Brzeski, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu, Saloniku Literackiego na Świebodzkim we Wrocławiu, Konfraterni Poetów z Krakowa. Redaguje almanachy autorów klubu „Szukam obrazów wśród niepokojów” (Opole 2008) i „To tylko przerwa w locie” (Opole 2014), zajmuje się redakcją tomików poetów należących do klubu. Wydała pięć zbiorków poetyckich: „Krąg” (Opole 2007), „Spacery wierszem” (Kraków  2009), „Że jesteś…” (Kraków 2010), „Słowa jak liście” (Kraków 2013), „Krople ze źródła” (Kraków 2017).

Romana Więczaszek w swojej twórczości poetyckiej  wielokrotnie powraca do „kraju lat dziecięcych”, do swojego miejsca urodzenia i dorastania – Głuszycy. Tu chodziła do szkoły, mieszkała w czasach zdobywania wykształcenia i pierwszych doświadczeń zawodowych w Szkole Podstawowej nr 3 w Głuszycy, która była pierwszym miejscem w pracy nauczyciela języka polskiego. W swoich wierszach powraca do wspomnień, przywołuje rodziców, przyjaciół, znajomych oraz miejsca zapamiętane z lat dzieciństwa i młodości spędzonej w Głuszycy, wyraża przy tym zachwyt dla piękna głuszyckiej przyrody.  Głuszyca wielokrotnie w utworach poetki staje  się ideą przewodnią, o czym sama autorka opowiada na organizowanych w wielu miastach spotkaniach autorskich z czytelnikami.

Marek Juszczak przed przejściem na emeryturę był sztygarem kopalni „Szczygłowice” w Knurowie, ukończył Technikum Górnicze w Wałbrzychu. Z Głuszycą związany jest od urodzenia - przez lata szkolne i pierwsze lata pracy zawodowej. Po upadku kopalń węgla kamiennego w Wałbrzychu przeniósł się na Górny Śląsk. Tam mieszka i pracuje, ale z Głuszycą utrzymuje stały kontakt poprzez związki rodzinne i sentymentalne. W wolnym czasie Marek Juszczak pisze wiersze, jest autorem  następujących tomików wierszy: „Łowienie czasu” (2004), „Świadomość podświadomości”(2006), „Wytrwałość pamięci” (2011). Wielokrotnie był gościem „Wiosennych Spotkań z Poezją” oraz „Jesiennych Spotkań z Poezją” organizowanych cyklicznie od wielu lat w Centrum  Kultury - Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy.

źródło: UM Głuszyca

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 12 godz temu
poniedziałek, 16.7.2018 12:25
niedziela, 15.7.2018 10:10
sobota, 14.7.2018 13:20
sobota, 14.7.2018 09:10
czwartek, 12.7.2018 08:15
5
środa, 11.7.2018 11:22
wtorek, 10.7.2018 11:41
przewozy międzynarodowe piątka bus
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro