komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
LOTTO

wtorek, 23 października 2018

Marleny, Seweryna

Jan Kanty Pawluśkiewicz w gostyńskim Muzeum

czwartek, 1.6.2017 21:43 , komentarze: 0 , odsłony: 1502
kategorie artykułu:

Agencja Zegart z Bydgoszczy i Muzeum w Gostyniu zapraszają na otwarcie wystawy z udziałem Artysty – Jana Kantego Pawluśkiewicza „Laikonyka krakowskiego ego, w boskiej komedii Dantego”, która odbędzie się w piątek 2 czerwca 2017 roku o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych.

„Laikonyki” to dwunasty cykl w malarskim dorobku Jana Kantego Pawluśkiewicza. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. Ekspozycja składa się z 24 obrazów. Wszystkie pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystawa będzie czynna do 2 lipca 2017 roku.

Jan Kanty Pawluśkiewicz to utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art. Obecny cykl: „Laikonyki”to 12 kolejny cykl w Jego malarskim dorobku. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje tytułem wystawy „Laikonyka krakowskiego ego, w boskiej komedii Dantego” do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. „Boska komedia” jest na tyle ważna w twórczości autora, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania koncertu oratoryjnego „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. Najnowszy cykl „Laikonyki” jest najbardziej trafnym odzwierciedleniem powyższej dysertacji.

 

Wasze komentarze

Praca na GoWork
Praca na GoWork