komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

niedziela, 22 lipca 2018

Marii, Magdaleny

Film z 65 tysięcy obrazów – zobaczcie niektóre z nich w Zamku Książ w Wałbrzychu

piątek, 16.3.2018 12:35 , komentarze: 0 , odsłony: 397
kategorie artykułu:

Podczas wystawy w Zamku Książ w Wałbrzychu zostanie zaprezentowanych 48 obrazów z kolekcji miasta Wrocławia, m.in. obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu, portret Doroty Kobieli wykonany w technice van Gogha czy kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych, stworzony by wybrać jedną tonację obowiązującą we wszystkich innych obrazach. Obrazy te są również... kadrami z filmu

„Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany film „Piotruś i Wilk” zdobył w 2007 roku Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację. 23 stycznia 2018 roku ogłoszono nominacje do Oscara – „Twój Vincent” został nominowany w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany.

To właśnie Wrocław, jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce, od dawna wspierające najambitniejsze przedsięwzięcia X Muzy, został wybrany na miejsce polskiej premiery niezwykłego filmu „Twój Vincent” (tytuł angielski "Loving Vincent"), opowiadającego historię życia i śmierci genialnego malarza – Vincenta van Gogha. W premierowym pokazie pierwszego w historii światowej kinematografii pełnometrażowego filmu animowanego, który powstał dzięki ręcznie malowanym płótnom, wzięli udział twórcy i koproducenci filmu, a wśród nich:

Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, który, jak powiedział Sean Bobbitt, „jako pierwszy uwierzył w ten film”.

Odra-Film/Dolnośląski Konkurs Filmowy, regionalny fundusz filmowy finansowany ze środków samorządów Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego. Fundusz prowadzony jest przez Odrę-Film, instytucję kultury samorządu województwa zajmującą się prowadzeniem kin na Dolnym Śląsku (w tym m.in. czterosalowego Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu), redystrybucją filmów i organizacją imprez filmowych.

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie realizowane były zdjęcia z udziałem takich aktorów jak Douglas Booth, Aidan Turner, John Sessions, Robert Gulaczyk, podczas których aranżowano sceny z obrazów van Gogha. Zespół CeTA odpowiedzialny był za postprodukcję cyfrową ponad 200 ujęć. Zakres prac obejmował rotoskopię oraz kompozycję obrazu. We wrocławskim studiu pracowało ponadto dziesięciu malarzy, którzy tworzyli kolejne obrazy, a następnie na ich podstawie klatki filmowe.

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
czwartek, 19.7.2018 13:30
środa, 18.7.2018 10:16
środa, 11.7.2018 11:22
środa, 11.7.2018 09:19
wtorek, 10.7.2018 11:41
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
przewozy międzynarodowe piątka bus
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Miral
Miral
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele