komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

wtorek, 19 czerwca 2018

Gerwazego, Protazego

Wojenne historie w Mieroszowie

wtorek, 13.3.2018 11:05 , komentarze: 0 , odsłony: 384
kategorie artykułu:

Historia Guntera Boehma – dawnego mieszkańca Mieroszowa. Zagadka Riese i tajne dokumenty. Walimskie mumie. „Faszystowska mać!” i pamiątki z tamtych lat. Łukasz Kazek – odkrywca, eksplorator, dokumentalista spotkał się z uczniami i mieszkańcami gminy Mieroszów.

Łukasz Kazek jest skarbnicą wiedzy o II wojnie światowej, działaniach nazistów na naszych terenach i ich tajemnicach, które do dziś kryją Góry Sowie. Przede wszystkim jednak jest skarbnicą ludzkich historii, które od lat spisuje, nagrywa, opowiada, a tym samym przekazuje potomnym. Podziemne kompleksy drążone w Górach Sowich przestają mieć przed nim tajemnice. Dociera do ukrytych dokumentów, dawnych mieszkańców tych ziem i byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Łukasz Kazek spotkał się z uczniami szkół w gminie Mieroszów i jej mieszkańcami. Opowiadanymi historiami hipnotyzował wręcz słuchaczy. Opowiedział historię Guntera Boehma – mieszkańca Mieroszowa i współwłaściciela Pałacu Jedlinka (od 1889 roku) w Jedlinie Zdroju. Gunter Boehm urodził się w 1939 roku w Mieroszowie. Jego ojciec był górnikiem. W 1948 roku został wysiedlony wraz z rodziną do Saksonii. W 1957 roku przez Berlin uciekł na zachód, potem do Kanady. W 1960 roku wyjechał do Meksyku i tam się ożenił. Od 1983 roku mieszka w USA.

Odkrywca, opowiedział też m.in. o odnalezieniu w krypcie kościoła św. Jadwigi w Walimiu 20 trumien z mumiami duchownych oraz dawnych właścicieli miasta. Mumie te mogą mieć nawet 250 lat. Marzeniem Łukasza Kazka jest powstanie „szlaku krypt. Być może kiedyś uda się otworzyć trumny całkowicie, wypielęgnować ciała i wystawić za szkłem w gablotach.

Łukasz Kazek przywiózł też ze sobą książkę „Faszystowska mać”, która jest zbiorem wspomnień jego dziadka Wojciecha Szczeciniaka, mieszkańca Walimia, więźnia Birkenau, jednego z pierwszych osadników w Górach Sowich. Wspomnień, które Łukasz Kazek spisał i przekazuje potomnym…

Nie zabrakło historii o nieśmiertelnym Riese, o tym jak drążono podziemne tunele i kiedy tych prac zaprzestano, jak ginęli w nim więźniowie, jak eksploratorowi przyszło oprowadzać po obiekcie Niemców, po zachowaniu których dało się wyczuć, że wiedzą więcej… Nie zabrakło też informacji o dokumentach dotyczących Riese, odnalezionych w Pradze, dzięki którym wiadomo dokładnie od kiedy do kiedy więźniowie drążyli podziemne korytarze.

Łukasz Kazek opowiadał o odnalezionych listach, które przetłumaczone już ujrzały światło dzienne i o tych, które czekają na swój czas…Pokazał też odnalezione pamiątki m.in. aparat i niemiecką książkę pracy.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
1
wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 18.6.2018 13:43
poniedziałek, 18.6.2018 11:38
poniedziałek, 18.6.2018 11:31
poniedziałek, 18.6.2018 10:37
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Auto Max
Auto Max
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
przewozy międzynarodowe piątka bus
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Miral
Miral