komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
LOTTO

środa, 18 lipca 2018

Erwina, Kamila

Wyprawa do piekła

czwartek, 6.4.2017 16:22 , komentarze: 0 , odsłony: 876
kategorie artykułu:

W piątek 07.04.2017 roku w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” przypomniane zostaną wydarzenia z wiosny 1940 roku. W projekcie artystycznym opartym na historii mówionej przemówią polscy oficerowie zamordowani w Katyniu. Na scenie pojawi się grupa teatralna „Kęs” prowadzona przez Sebastiana Nowaka. Początek o godz. 18.00.

Sercem widowiska będą autentyczne listy pisane przez oficerów do rodzin. Jest to emocjonalny przekaz artystyczny, a zarazem forma przywracania pamięci oparta na tzw. oral history, czyli historii mówionej.

Gostyń i okolice straciły w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni na wschodzie około 100 swoich mieszkańców. Biogramu ponad 80 z nich udało się zebrać Wojciechowi Śmigielskiemu w książce „Mieszkańcy Gostynia i okolic w mogiłach katyńskich”, wydanej staraniem Stowarzyszenia Zielona Kohorta i Muzeum w Gostyniu w lutym ubiegłego roku.

Wyprawa do piekła. Wiosna 1940, to projekt artystyczny oparty na historii mówionej, według koncepcji Stowarzyszenia Zielona Kohorta współorganizowany przez: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, Muzeum w Gostyniu, Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Miltary, Grupę Teatralna „Kęs”, portal gaso-gostyn.pl, Klub Dyskusyjny Hypatia. Kapitał Myśli.

 
 
 
 
 
 

Wasze komentarze