komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 23 października 2018

Marleny, Seweryna

Partia Razem chce skrócić tydzień pracy. We Wrocławiu rusza zbiórka podpisów

poniedziałek, 14.5.2018 10:00 , komentarze: 0 , odsłony: 807
kategorie artykułu:

Pracujmy krócej — przekonuje Partia Razem i rozpoczyna we Wrocławiu zbiórkę  podpisów pod ustawą skracającą czas pracy. Autorzy projektu postulują 7 godzin pracy dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo. Żeby projektem zajął się Sejm, Razem musi zebrać 100 tysięcy podpisów. Podpisy będą zbierane codziennie na rogu ulicy Oławskiej i Świdnickiej w godzinach popołudniowych.

Według danych OECD pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Raport Ipsos Global wskazuje Polskę jako jedenasty najbardziej zapracowany kraj świata. — To przepracowanie odbija się na naszym zdrowiu, ma negatywny wpływ na kontakty z bliskimi, utrudnia nam realizację swoich pasji, ale także pogarsza jakość naszej pracy. Jak pokazują badania, zmęczeni pracownicy nie są wydajni — przekonuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Zarządu Krajowego Partii Razem.

Czas przywrócić zdrowe relacje między pracą a życiem

Projekt “Pracujmy krócej” przewiduje stopniowe skracanie czasu pracy — począwszy od 38 godzin w 2019 roku, aż do 35 w 2021 roku. Ustawa wprowadza też proporcjonalne zmiany w branżach o niestandardowym czasie pracy. Przez pierwsze dwa dni zbiórki podpisów pod projektem podpisało się prawie 5 tysięcy osób.

Wypoczęci pracownicy rzadziej chorują i pracują bardziej wydajnie, a na tym korzystają pracodawcy. Potwierdzają to badania i doświadczenia krajów, które skróciły czas pracy, czyli np. Francji czy Danii. Jak przekonują autorzy projektu, skrócenie czasu pracy opłaci się nam wszystkim.

Według działaczy Razem wprowadzeniu proponowanych zmian sprzyja dobra koniunktura w polskiej gospodarce. — Polska od 26 lat cieszy się niemal niezakłóconym wzrostem gospodarczym, najwyższy czas, by jego owoce zaczęły trafiać do każdej i każdego z nas. — mówi Marta Stożek z zarządu okręgu wrocławskiego Partii Razem. —  Polska gospodarka potrzebuje zaangażowania, potrzebuje innowacyjności. Nas projekt wpłynie na jakość życia, na zdrowie publiczne i na oszczędności z tym związane. Da także impuls dla polskich przedsiębiorstw dla poprawy organizacji pracy.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie internetowej. Na stronie dostępne są też karty do zbierania podpisów. Podpisy zbierane będą codziennie od godziny 16 do 18 na rogu ulicy Oławskiej i Świdnickiej, koło Poczty Głównej, a także w innych lokalizacjach we Wrocławiu. Zbiórka potrwa do 25 lipca.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
sobota, 20.10.2018 07:00
piątek, 19.10.2018 16:00
piątek, 19.10.2018 11:00
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wypożyczalnia osuszaczy
Sklep AZE
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
biura do wynajęcia
Teagle
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
monitoring GPS
New-House
części Samsung