komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 26 maja 2018

Filipa, Pauliny

Pamiętajmy, że mamy obowiązek ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego

wtorek, 13.2.2018 14:58 , komentarze: 0 , odsłony: 222
kategorie artykułu:

Policjanci, strażacy, czy też ratownicy medyczni często w celu ratowania życia ludzkiego, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, mogą nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. Inni kierujący jadącemu pojazdowi uprzywilejowanemu powinni umożliwić przejazd. Często jednak tak się nie dzieje, a wtedy łatwo o kolizję, bądź wypadek drogowy.

Przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym mówią, iż uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.  Niestety bardzo często  przez nieuwagę lub nienależytą obserwację tego co dzieje się na drodze, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Taka właśnie miała miejsce pod koniec stycznia tego roku, kiedy to kierujący samochodem osobowym na ul. 1 maja w Wałbrzychu nie zauważył jadącego za nim oznakowanego radiowozu będącego pojazdem uprzywilejowanym. Sprawca za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 zł i 5 punktów karnych.

My przypominamy, że pojazd uprzywilejowany to pojazd:

  • Wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie.
  • Jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.
  • Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Pamiętajmy także, że kierujący pojazdem uprzywilejowanym ma poza uprawnieniami także obowiązki wynikające z przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym:

  • Pojazd musi wysyłać jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy.
  • Po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego.
  • W pojeździe muszą być włączone są światła drogowe lub mijania.
  • Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli.

Zwrócić należy uwagę także na zakaz wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym. Pamiętajmy i stosujmy się do wszystkich wyżej wymienionych przepisów, a unikniemy w ten sposób zagrożenia, a przy tym zdarzeń drogowych.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 57 min temu
piątek, 25.5.2018 11:12
piątek, 25.5.2018 09:46
piątek, 25.5.2018 09:41
piątek, 25.5.2018 09:00
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
przewozy międzynarodowe piątka bus
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele