komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 22 lipca 2018

Marii, Magdaleny

Nowi mieszkańcy zoo - lemury katta

piątek, 13.4.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 388
kategorie artykułu:

We wrocławskim zoo zapanowała radość, bo na świat przyszło aż sześć lemurów katta. To przedstawiciele unikatów przyrodniczych, występujących tylko na Madagaskarze, zagrożonych wyginięciem. Ich sytuacja w środowisku naturalnym jest dramatyczna.

Lemury katta to jedne z ulubionych zwierząt gości zoo. Przy ich wyspie zawsze gromadzą się tłumy. Zwierzęta te są stale w ruchu, przystają tylko na chwilę by wygrzać się w promieniach słońca. Przyjmują wtedy nieco komiczną pozę, przywodzącą na myśl medytującego jogina i „opalają” swoje białe brzuchy. Chwilę później mkną dalej, po trawie, po linach, po drzewach.

Ogromnej popularności przysporzyła im postać „króla Juliana” z bajki „Madagaskar”. Dzięki sławie i sympatii dla tych zwierząt organizacje, zajmujące się ich ochroną, zyskały większe wsparcie od osób prywatnych. Jest też druga, ciemna strona medalu. Ludzie zauroczeni tymi na pozór bardzo łagodnymi małpiatkami, zapragnęli je mieć w domach, przyczyniając się bezpośrednio do wzrostu kłusownictwa. Jedni chcą mieć „słodkiego” pupila, inni uważają, że w ten sposób chronią zagrożony gatunek. Bez względu na powód, nie ma nic gorszego dla zwierzęcia niż zostać odłowionym z natury, zabranym z „domu” i ze swego stada. Osobniki te niezwykle często umierają przedwcześnie na skutek stresu, niewłaściwej diety czy chorób, z którymi gatunek nie miał wcześniej styczności.

Nielegalny handel to jeden z ważniejszych powodów, który sprawił, że w ciągu 24 lat status zagrożenia lemurów katta „podskoczył” w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków, aż o trzy kategorie - z narażonego na wyginięcie (VU – Vulnerable) w 1990 r. do zagrożonego wyginięciem (EN – Endangered) w 2014 r.

Istnieje realne niebezpieczeństwo, że status ten zostanie wkrótce podniesiony do krytycznie zagrożonego wyginięciem (CR - Critically endangered), bo przeprowadzone w 2017 roku badania pokazały, że w ciągu ostatnich lat liczebność populacji lemurów katta spadła aż o 97%. Szacuje się, że w środowisku naturalnym pozostało 2.000-2.400 osobników, to mniej niż znajduje się w ogrodach zoologicznych i w prywatnych kolekcjach. Jest to tym bardziej szokujące, że do niedawna lemury katta uważane były za jedne z najpospolitszych lemurów.

/ZOO Wrocław

 

Wasze komentarze

środa, 18.7.2018 10:17
poniedziałek, 9.7.2018 07:00
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
biura do wynajęcia