komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 19 lipca 2018

Wincentego, Wodzislawa

Nie żyje proboszcz wrocławskiej parafii

środa, 14.3.2018 19:30 , komentarze: 0 , odsłony: 3611
kategorie artykułu:

W wieku 62 lat zmarł ks. Czesława Mazur, proboszcz parafii pod wezwaniem Ducha Świętego we Wrocławiu. Kapłan został znaleziony martwy na plebanii przy ulicy Bardzkiej. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny śmierci duchownego.

                                                 Screen zdjęcia z http://duchsw.archidiecezja.wroc.pl

Wieczorem 14 marca współpracownicy proboszcza zaniepokoili się brakiem kontaktu z nim. Nie można było dostać się do jego mieszkania, postanowiono więc wezwać ma miejsce straż pożarną.

- Na miejsce udały się dwa zastępy straży pożarnej. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu i dostaniu się do wnętrza budynku. Po otwarciu drzwi wejściowych od środka działania przejęła policja oraz zespół pogotowia, które prowadziły swoje czynności - mówi dla Doba.pl dyżurny PSP Wrocław.

Głęboko zasmucone zaistniałym wydarzeniem jest duchowieństwo Archidiecezji Wrocławskiej.

- Jest to dla nas bardzo smutna wiadomość, która nas zaskoczyła. Dodam, że jeszcze wczoraj z nim rozmawiałem i nic nie wskazywało na to, że dziś otrzymamy taką smutną wiadomość - informuje Doba.pl ksiądz Rafał Kowalski

Śledczy intensywnie pracują i wyjaśniają przyczyny śmierci księdza. Prawdopodobnie był to zgon naturalny. Raczej nic nie wskazuje na to, że do śmierci mogłyby przyczynić się osoby trzecie.

Życiorys:

Ks. Czesław Jan Mazur urodził się 20 listopada 1956 r. w Legnicy. Syn Stanisława i Janiny Słaboń. Ochrzczony przez Ks. Tadeusza Kisińskiego w kościele pw. Śś. Piotra i Pawła w Legnicy (obecna katedra diecezji legnickiej) 25 grudnia 1956 r.

Uczęszczał do szkoły podstawowej Nr 10 w Legnicy a później do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (do klasy o profilu matematyczno-fizycznym) gdzie złożył (w 1975 r.) egzamin maturalny.

Do pierwszej Komunii św. przystąpił w 1963 r w kościele śś. Piotra i Pawła w Legnicy – od tej pory był także ministrantem w tymże kościele.

W roku 1975 wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz rozpoczął studia w Papieskim Wydziale Teologicznym. Podczas studiów odbywał praktyki duszpasterskie (w ramach studiów) w parafiach: Katedra wrocławska pw. Św. Jana Chrzciciela (proboszczem był Ks. Kanonik Stefan Helowicz), Parafia pw. Śś. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze (proboszczem był Ks. Edmund Balasiński) oraz w w Lubawce (proboszczem był Ks. Ludwik Kośmidek).

Studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu ukończył w roku 1981 z tytułem magistra teologii (pod kierunkiem Ks. Prof. Józefa Majki). Temat pracy magisterskiej: Katecheza a uczestnictwo we Mszy św. W tym samym roku (23 maja 1981 r.) otrzymał, z rąk Ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego, święcenia kapłańskie.

Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. Narodzenia NMP i św. Wolfganga w Borowie (Proboszcz: Ks. Dziekan Mieczysław Krzemiński). Po trzech latach pracy duszpasterskiej w parafii Borów został skierowany na studia specjalistyczne (Historia Sztuki) w KUL w Lublinie. Studia w KUL na Wydziale Nauk Humanistycznych w Katedrze Historii Sztuki ukończył w roku 1987 z tytułem magistra historii sztuki. Praca magisterska napisana pod kierunkiem Ks. Prof. Władysława Smolenia: Działalność konserwatorska Marcina Bukowskiego na terenach Dolnego Śląska.

W roku 1987 został mianowany Referentem ds. Sztuki Kościelnej i Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków w Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej oraz wizytatorem ds. Sztuki Kościelnej Archidiecezji Wrocławskiej a także sekretarzem Archidiecezjalnej Komisji ds. Sztuki Kościelnej. Po utworzeniu nowej Diecezji Legnickiej, także w tamtej diecezji sprawował (do końca października 2004 r) ww. funkcje – pracując w dwóch diecezjach. Pracę w Archidiecezji Wrocławskiej wykonuje do dnia dzisiejszego.

Przez cały okres pracy w Kurii brał udział w pracach licznych komisji diecezjalnych:

  • Komisji ds. koronacji obrazu MB Zwycięskiej,
  • Komisji przygotowującej Dokument Synody o sztuce i budownictwie sakralnym,
  • Komitecie organizującym powitanie kopii cudownego obrazu Jasnogórskiego, Sekcji Dekoracyjnej 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu,
  • Komitecie Redakcyjnym Jubileuszowego Schematyzmu Archidiecezji Wrocławskiej.
  • Jest także członkiem Zespołu ds. prowadzenia postępowań w przypadku uzyskania informacji o miejscach ukrycia dóbr kultury (przy Wojewodzie Dolnośląskim)

 

W latach 1991 – 1997 był wykładowcą sztuki sakralnej w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Od 1997 r. do 22 września 2002 r. był kapelanem Portu Lotniczego we Wrocławiu.

W roku 1998 mianowany został Diecezjalnym Koordynatorem ds. Komputeryzacji Kurii i archidiecezji.

W roku 1995 odznaczony tytułem Kanonika z prawem noszenia Rokiety i Mantoletu, a w dniu 6 lutego 1999 r., dekretem Jego Eminencji Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego, został Kanonikiem Gremialnym Kapituły Świętokrzyskiej we Wrocławiu.

W dniu 1 stycznia 2002 r. został proboszczem parafii pw. Ducha Świętego we Wrocławiu.

15 czerwca 2002 r. podczas uroczystej Inwestytury Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie pod przewodnictwem J. Em. Ks. Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski, Wielkiego Przeora Zakonu, w katedrze na Wawelu, został Kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (Ordo Equestris S. Sepulchri Hierosolymitani).

13 września 2003 r. został nominowany na Dziekana Kapituły Świętokrzyskiej we Wrocławiu. Instalacja Dziekana Kapituły Świętokrzyskiej odbyła się w dniu 18 września 2004 r. w kościele pw. Św. Krzyża we Wrocławiu.

W tymże czasie, od roku 1987 – po skończeniu studiów historii sztuki, zajmuje się także projektowaniem różnych rzeczy związanych z sztuką sakralną oraz upiększaniem wnętrz kościelnych (aranżacją wystroju wnętrz kościołów zabytkowych oraz nowych świątyń).

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
11
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
biura do wynajęcia
Super TAXI
Super TAXI