komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 22 maja 2018

Heleny, Wieslawy

Społeczna konferencja o Parku Grabiszyńskim

środa, 14.3.2018 10:30 , komentarze: 0 , odsłony: 533
kategorie artykułu:

Mieszkańcy i aktywiści zorganizują społeczną konferencję popularnonaukową dotyczącą Parku Grabiszyńskiego. Organizatorem wydarzenia jest Społeczny Ruch Sympatyków Parku Grabiszyńskiego „Grupa 51”.Specjaliści – lekarze i przyrodnicy opowiedzą o tym, co park daje nam obecnie: o jego roli w walce ze smogiem i metalami ciężkimi, wpływie na klimat i stosunki hydrologiczne, ogromnym bogactwie przyrodniczym a nawet o sposobie, w jaki kontakt z jego dziką naturą wpływa na rozwój naszych dzieci.

Jesteśmy przekonani, że w przypadku Parku Grabiszyńskiego mamy do czynienia z bezcennym skarbem i tą wiedzą chcemy się podzielić ze wszystkimi, którzy będą współdecydować o jego losach. Niedawno miasto przedstawiło projekt masterplanu dla parku. Pojawiło się nowe, niepokojące pojęcie: „użytkownik parku”. Jakoś nikt nie mówi o „użytkownikach Luwru” – wszyscy się zgadzają co do tego, że jest to pewna wartość, którą należy chronić. Sama nie czuję się użytkownikiem parku, tylko jego gościem– tłumaczy Ewa Zachara, ze Społecznego Ruchu Sympatyków Parku Grabiszyńskiego, współorganizatorka konferencji.

Nieprawidłowości w pracach wykonywanych w parku były prawdopodobną przyczyną dymisji dyrektorów Zarządu Zieleni Miejskiej i tzw. „Zielonego Departamentu”. Firma wykonująca ma naprawić straty. Przygotowywany jest też plan naprawczy, a wycinka została wstrzymana przez miejskiego konserwatora zabytków​.​

Dzięki dużej aktywności udało nam się w końcu zainteresować urzędników tematem zieleni. Ta sprawa pokazuje, jak ważna jest dla nas wszystkich przyroda oraz jak wiele mieszkańców i mieszkanek potrafi wspólnie walczyć. Kolejny z postulatów naszej petycji jest właśnie realizowany, bo powstanie Społeczna Rada Parku. Udało nam się też doprowadzić do przygotowywania planu naprawczego. Będziemy się uważnie przyglądać jego realizacji. Mamy też nadzieję, że to dopiero początek dyskusji na temat zarządzania zielenią w mieście. Chcemy doprowadzić do wypracowania odpowiednich standardów – mówi Paweł Pomian, przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu.

Sympatycy parku zapraszają na konferencję wszystkich zainteresowanych. Wydarzenie odbędzie się 14 marca 2018 r. od godz. 17:00 na Gajowicach w Liceum nr VII przy ul. Kruczej 48. Wstęp jest wolny.

Konferencja nosi tytuł „Park Gabiszyński – serce dzielnicy, płuca Wrocławia”. Konferencja zostanie nagrana, a nagrania udostępnione w Internecie. Mamy nadzieję skłonić paru pochopnych „użytkowników” do refleksji i uratować nasz park dla przyszłych pokoleń – podsumowuje Ewa Zachara.

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
1
poniedziałek, 21.5.2018 08:15
poniedziałek, 21.5.2018 07:00
sobota, 19.5.2018 11:12
piątek, 18.5.2018 10:00
czwartek, 17.5.2018 16:41
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
biura do wynajęcia
Radio LUZ
Radio LUZ