Policja przestrzega przed zamarzniętymi jeziorami

niedziela, 11.3.2018 11:00 645 0

Dolnośląscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców zorganizowali przy nabrzeżu Odry briefing poświęcony zagrożeniom związanym z przebywaniem osób na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Funkcjonariusze kolejny raz apelowali o ostrożność i rozwagę przy wchodzeniu na lód. W trakcie spotkania prezentowano poduszkowiec będący na wyposażeniu Komisariatu Wodnego Policji we Wrocławiu, który wykorzystywany jest m.in. podczas akcji ratunkowych na lodzie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - lód na wodzie, to naprawdę "krucha" sprawa.

Dodatnie temperatury powodują osłabienie pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych, co ma szczególne znaczenia dla bezpieczeństwa osób na nich przebywających. Dotyczy to wszystkich, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. O tym jak unikać zagrożeń i jak postępować w przypadku ich zaistnienia mówili na briefingu funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Policji we Wrocławiu, który odbył się 8 marca 2018 r. o godz. 10.30 przy ul. Osobowickiej (zimowisko barek nr 1) we Wrocławiu.

Policjanci za pośrednictwem mediów zwrócili się do mieszkańców Dolnego Śląska, żeby uważali przy wchodzeniu na lód, który o tej porze roku i panujących obecnie dodatnich temperaturach może być bardzo cienki, a tym samym stanowić olbrzymie niebezpieczeństwo. Beztroska zabawa na zamarzniętych zbiornikach oraz brak nadzoru ze strony dorosłych i opiekunów wobec dzieci to czynniki, które mogą zdecydować o ewentualnej tragedii. Na szczęście na terenie województwa dolnośląskiego nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie żadnych utonięć w związku z panującą aurą. Aby tak pozostało zadbajmy o nasze bezpieczeństwo wspólnie. Reagujmy na tego typu sytuacje i informujmy o niebezpieczeństwach odpowiednie służby, w tym także Policję.

Funkcjonariusze zaprezentowali także policyjny poduszkowiec, który jako jeden z dwóch w kraju jest na wyposażeniu dolnośląskiej Policji. Służy on m.in. do prowadzenia akcji ratowniczych na lodzie. Doskonale też spisuje się na wodzie i lądzie. To sprawia, że jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które pomaga w ratowaniu osób poszkodowanych.

Policjanci przypominają, że lód na wodzie, to naprawdę "krucha" sprawa. Kiedy wybieramy się na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki - poinformujmy swoich najbliższych dokładnie gdzie będziemy przebywać i o której planujemy powrót. Miejmy ze sobą zawsze naładowany i sprawny telefon komórkowy. Przede wszystkim nie ryzykujmy i nie wchodźmy za daleko od brzegu, bo w takich miejscach nawet w porę udzielona pomoc może być utrudniona ze względu na otoczenie. Nawet chwilowy pobyt w wodzie o ujemnej temperaturze to sytuacja zagrażająca naszemu zdrowiu i życiu.

Źródło: Policja Dolnośląska 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)