komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 24 czerwca 2018

Jana, Danuty

Wrocławianin stanął w obronie indyjskiego studenta. Teraz poleci do New Delhi

piątek, 9.3.2018 16:41 , komentarze: 1 , odsłony: 1692
kategorie artykułu:

Hinduska społeczność doceniła Polaka, który stanął w obronie indyjskiego studenta, napadniętego w styczniu w centrum Wrocławia. Jako wyraz uznania dla postawy wrocławianina Konsul Honorowy Indii – Kartikey Johri -– przekazał mu bilet lotniczy do New Delhi.

Do wydarzenia doszło 6 stycznia, kiedy to trójka napastników zaatakowała studenta z Indii na przystanku przy placu Dominikańskim. W jego obronie stanął wówczas 25-letni wrocławianin, Tomasz Pikus. Teraz, jako wyraz wdzięczności, Hindusi mieszkający we Wrocławiu ufundowali mu bilet lotniczy do Indii.

Jestem przekonany, że była to incydentalna sytuacja. Wrocław to otwarte i przyjazne miasto, o czym sam przekonuję się na co dzień, mieszkając tu już od ponad 30 lat – mówi Kartikey Johri, Konsul Honorowy Indii. – Obywatelska postawa pana Tomasza zasługuje na pochwałę. Dla nas, Hindusów, jest prawdziwym bohaterem – dodaje A. S. Takhi z Ambasady Republiki Indii w Warszawie.

Odważną postawę Tomasza Pikusa doceniają również władze Wrocławia. – Każdy ma prawo do korzystania z przestrzeni publicznej miasta i ma prawo czuć się bezpiecznie. Dziękuję naszym bohaterskim mieszkańcom za sprzeciw wobec rasizmowi i ksenofobii – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że do rasistowskiego ataku negatywnie odniósł się w swoim oświadczeniu prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Jednocześnie wyraził on szacunek wobec postawy młodego wrocławianina, który podkreśla, że nie czuje się bohaterem. 

– Uważam, że każdy na moim miejscu zachowałby się tak samo. Oczywiście serdecznie dziękuję Panu Konsulowi oraz lokalnej społeczności hinduskiej za to niespodziewane wyróżnienie. Bardzo mi miło – podkreśla Tomasz Pikus.

W efekcie porozumienia między władzami Wrocławia a Okręgową Radą Adwokacką, cudzoziemcy, którzy padli ofiarą zachowań o podłożu m.in. rasistowskim, mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. Ponadto Hindusi mieszkający we Wrocławiu mogą zwrócić się także o pomoc do działającego w mieście od 1 lutego 2018 r. Konsulatu Honorowego. Placówka udziela pomocy i wsparcia obywatelom Indii zamieszkałym w Polsce.

 

Wasze komentarze

moja mama przeżyła wojne w indiach w obozie zorganizowanym przez...
poniedziałek, 12.03.2018 16:32 autor: trudny dzieciak
środa, 20.6.2018 09:18
piątek, 22.6.2018 08:43
2
piątek, 22.6.2018 00:00
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
biura do wynajęcia