komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

sobota, 26 maja 2018

Filipa, Pauliny

Strażnicy miejscy na tropie historii

czwartek, 18.1.2018 18:05 , komentarze: 0 , odsłony: 254
kategorie artykułu:

Przy ulicy Wysockiego znaleziono poniemiecką płytę nagrobną. Strażnicy przewieźli kamienną tablicę na przykościelny cmentarz do Dziećmorowic, gdzie złożono ją wśród innych nagrobków dawnych mieszkańców Wałbrzycha. Na płycie gotycką czcionką wyryto napis Hermann Gerlach…

Pewne jest tylko to, że Hermann Gerlach urodził się w 1874 roku, a zmarł w 1943. Kim był i co robił w swym życiu możemy już tylko się domyślać. Na jednym z wałbrzyskich portali internetowych pojawił się wpis, że prowadził salon fryzjerski na Białym Kamieniu.

Na przełomie wieku XIX i XX przy ulicy Friedländer Str. 17a znajdował się sklep ze szkłem i porcelaną. Nad sklepem tym widniał napis: HERM. GERLACH NACHF. PAUL HALLMANN. Czy współwłaścicielem tego sklepu była osoba, której nagrobek znaleziono przy ulicy Wysockiego nie wiadomo, ale jest to prawdopodobne.

Około roku 1926 na skutek szkód górniczych budynek uległ poważnym uszkodzeniom i został gruntownie przebudowany. A gdzie dzisiaj znajdziemy to miejsce? Jest to ulica Stanisława Moniuszki 17, tuż obok kościoła pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w Śródmieściu. Czy to już koniec tej historii? Czy może komuś uda się ustalić coś więcej na temat osoby, której nagrobek możemy obejrzeć w lapidarium w Dziećmorowicach. 

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro
przewozy międzynarodowe piątka bus
Auto Max
Auto Max