komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

ZUS: Nowe rodzaje zaświadczeń dostępne „od ręki” w Salach Obsługi Klientów

piątek, 9.3.2018 12:00 , komentarze: 0 , odsłony: 271
kategorie artykułu:

Prowadzisz własną firmę i nie lubisz wizyt w urzędach? ZUS wprowadził nowe ułatwienie dla osób takich jak ty. W czasie jednej, krótkiej wizyty dostaniesz do ręki zaświadczenia, których potrzebujesz dla sprawnego działania twojej firmy. 

W Salach Obsługi Klientów w placówkach ZUS płatnicy składek mogą otrzymać trzy nowe rodzaje zaświadczeń. Pierwsze z nich to zaświadczenie potwierdzające, że jako płatnik (właściciel firmy) zgłosiłeś swojego pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. 

- Dotychczas o takie zaświadczenie mógł wystąpić jedynie sam pracownik, teraz może to także zrobić jego szef, który płaci składki do ZUS – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Takie zaświadczenie jest potrzebne np. wtedy, gdy ktoś składa wniosek o kartę pobytu dla pracownika - cudzoziemca – wyjaśnia Iwona Kowalska. 

Kolejny z dokumentów, który pracownik ZUS wystawi od ręki to zaświadczenie potwierdzające, że właściciel firmy jest w bazie ZUS, jako płatnik składek. 

Takie zaświadczenie może być w pewnych przypadkach alternatywą dla zaświadczeń o niezaleganiu w opłatach składek, ale tylko wtedy, gdy nie jest wymagane podanie salda na koncie w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka. 

Dotychczas płatnicy czasami występowali z wnioskiem o niezaleganie w opłatach składek, tylko po to by potwierdzić status płatnika. Obecnie mają do tego specjalne zaświadczenie, przy którym ewentualne zadłużenie w ZUS nie jest wykazywane, bo potwierdza się wyłącznie fakt zarejestrowania firmy, jako aktywnego płatnika składek. 

Ostatnie zaświadczenie, które od dzisiaj jest dostępne od ręki to to potwierdzające liczbę osób zgłoszonych przez firmę do ubezpieczeń w określonym czasie. Takie zaświadczenie może być przydatne płatnikom np. przy rozliczeniach prowadzonych z innymi instytucjami, np. Powiatowy Urząd Pracy, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Zaświadczenia można uzyskać wybierając na biletomacie przycisk kierujący do stanowiska doradcy płatników, którzy urzędują w salach obsługi klientów przeznaczonych specjalnie do obsługi firm. 

 

Wasze komentarze

niedziela, 24.6.2018 12:12
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
biura do wynajęcia