komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 22 czerwca 2018

Pauliny, Tomasza

Nadchodzi wielkie święto jazzu. Znamy program 54. edycji Jazzu nad Odrą

poniedziałek, 5.3.2018 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 686
kategorie artykułu:

Poznaliśmy program tegorocznego Jazzu nad Odrą – 54. edycja festiwalu to koncerty znakomitych jazzmanów w projektach specjalnych, amerykańscy giganci jazzu, obiecujący artyści młodego pokolenia, a także kolejna odsłona prestiżowego konkursu na Indywidualność Jazzową i wielki finał, czyli Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce odbędzie się w dniach 26–30 kwietnia. Bilety już w sprzedaży.

Pierwszego dnia poznamy efekty muzycznej współpracy trzech wybitnych jazzmanów: amerykański gigant klarnetu, Eddie Daniels, wystąpi w specjalnym projekcie z dyrektorem artystycznym JnO Leszkiem Możdżerem i wybitnym kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem. Po raz pierwszy w długiej historii festiwalu usłyszymy jazz w wyjątkowej, japońskiej odsłonie. Pianista Kei Akagi zaprezentuje program łączący bogactwo jazzu z dziedzictwem muzycznym Japonii. Nad Odrą zadebiutuje skandynawska grupa Trondheim Jazz Orchestra, która wystąpi ze znanym już wrocławskiej publiczności saksofonistą, Mariusem Nesetem. Do Wrocławia przyjeżdża też pianista Dan Tepfer – mistrz „małych składów” zagra z czołowym basistą polskiej sceny muzycznej, Michałem Barańskim. Tradycyjnie pojawią się laureaci zeszłorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową. Adam Jarzmik Quintet zaprezentuje specjalny projekt z gościnnym udziałem gitarzysty Mike’a Moreno.

Giganci zza oceanu

Moreno, uznawany za jednego z najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu, pojawi się także dzień wcześniej w sali teatralnej. Amerykanin tym razem zaprezentuje repertuar przygotowany ze swoim kwartetem. Do Wrocławia przylatują słynący z niezwykłej koncertowej atmosfery Yellowjackets. Grupa, mimo zmieniającego się składu, od prawie czterdziestu lat nieprzerwanie koncertuje, a główną osią ich twórczości jest wciąż muzyka fusion z niezliczoną ilością okołojazzowych inspiracji. W ostatnich dniach kwietnia w Imparcie zagra też kwartet Toma Harrella, jednego z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów. Na festiwalu usłyszymy jego najnowszy repertuar z albumu „Moving Picture”. Na scenie pojawi się także Charnett Moffett – wszechstronny amerykański basista, działający na styku różnych jazzowych stylistyk, od mainstreamu, przez funk, fusion, po free jazz. We Wrocławiu zaprezentuje utwory ze swojego ostatniego krążka „Music from Our Stars”. 

Młoda Polska

W programie znajdują się też przedstawiciele nowego jazzowego pokolenia. We Wrocławiu usłyszymy EABS – septet, który w znacznym stopniu przewartościował układ sił na młodej scenie jazzowej. Ich wielokrotnie nagradzany album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” to muzyczna mieszanka jazzowych standardów z hip-hopem, R&B, funkiem i soulem. Nad Odrą zagra przekraczający granice gatunkowezespół Quindependence, propozycję z kategorii „easy listening jazz” zaprezentuje Tubis Trio, ponownie na JnO pojawi się kolektyw Łukasza Kokoszko, usłyszymy też najnowszy repertuar  Pokusy – tria czerpiącego przede wszystkim z dorobku europejskiej sceny improwizowanej. 54. JnO to także poszukiwania kolejnych młodych gwiazd. Podczas dwudniowego konkursu na Indywidualność Jazzową usłyszymy występy finalistów, którzy ubiegać się będą o Grand Prix w wysokości 25 tysięcy złotych i wyróżnienia dla najlepszego solisty, zespołu oraz kompozytora. Finalistów poznamy 9 kwietnia. 

Made in Poland

Wielki finał festiwalu – Światowy Dzień Jazzu Polskiego – zapowiada się na prawdziwy muzyczny maraton oraz wybuchową mieszankę stylów i doświadczeń. Od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora na trzech scenach w Imparcie oraz plenerowej na placu Społecznym wystąpi kilkunastu polskich wykonawców. Tego dnia nad Odrą pojawi się silna reprezentacja wokalistek – Krystyna Stańko zaprezentuje utwory z albumu „Novos Anos”, z kwintetem pojawi się Sabina Meck, a Beata Przybytek zagra m.in. utwory ze swojego ostatniego krążka „Today Girls Don't Cry”. We Wrocławiu usłyszymy gitarzystę Krzysztofa Ścierańskiego w projekcie „Laboratorium”, sekstet Sławka Jaskułke, saksofonistę Macieja Sikałę, trio Bronisława Suchanka oraz braci Wójcińskich z perkusistą Krzysztofem Szmańdą. Na JnO powróci Krzysztof Urbański, laureat konkursu na Indywidualność Jazzową 2008 roku, a Robert Majewski zaprezentuje koncertowy odpowiednik płyty „Tribute to Henryk Majewski”, za którą otrzymał Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku”. Na scenie plenerowej festiwalową publiczność rozgrzeją muzycy z Kraków Street Band, pełni folkowej energii Odpoczno, kultowi Mitch & Mitch oraz reaktywowany po latach wrocławski Crash, który wystąpi z wokalistką Natalią Lubrano.

Bilety w sprzedaży

Bilety i karnety do sprzedaży trafią dziś (środa, 28 lutego), o godzinie 14:00. Bilety na koncerty w sali teatralnej (od 90 do 150 złotych) umożliwią też wstęp na wieczorne koncerty w sali kameralnej. Dla osób, które będą chciały wziąć udział tylko w występach w sali kameralnej, bilety (z pierwszeństwem wejścia) dostępne będą w cenie 20 złotych. Koszt karnetów na cały festiwal wyniesie 590 złotych. Całodniowe bilety na Światowy Dzień Jazzu Polskiego obowiązywać będą na koncerty w Imparcie, z kolei na plac Społeczny wstęp będzie wolny. Bilety dostępne są na stronach: www.JazzNadOdrą.pl, www.StrefaKultury.pl i www.eventim.pl, a także w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i stacjonarnych punktach sprzedaży w Empiku, Media Markcie i Saturnie.

54. JAZZ NAD ODRĄ 26–30.04 PROGRAM

Czwartek | 26.04 Sala teatralna | od godz. 19:00

Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra
Eddie Daniels / Leszek Możdżer / Darek Oleszkiewicz 

Sala kameralna | od godz. 23:00

Quindependence 

Klub Autograf
Jam Session 

Bilety: 

Sala teatralna: 99/120/150 PLN | VIP: 300 PLN 

Sala kameralna: 20 PLN

Jam session: wstęp wolny

Piątek | 27.04 Sala teatralna |

od godz. 19:00 EABS: „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” Yellowjackets

Sala kameralna

Konkurs na Indywidualność Jazzową 2018 – I dzień | od godz. 14:00

Dan Tepfer Trio | od godz. 23:00

Klub Autograf
Jam Session 


Bilety: Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN Sala kameralna: 20 PLN

Koncerty konkursowe iJam Session: wstęp wolny

Sobota | 28.04 Sala teatralna |

od godz. 19:00 Kei Akagi Quartet The Mike Moreno Quartet

Konkurs na Indywidualność Jazzową 2018 – II dzień | od godz. 14:00

Trylobity Group | od godz. 23:00

Klub Autograf
Jam Session

Bilety:Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN

Sala kameralna: 20 PLN

Koncerty konkursowe i Jam Session: wstęp wolny

Niedziela | 29.04 Sala teatralna | od godz. 19:00

Charnett Moffett's Nettwork Quartet: „Music From Our Souls” 

Tom Harrell Quartet: „Moving Pictures”

Sala kameralna Laureat Grand Prix Indywidualność Jazzowa 2018 | od godz. 22:00 Adam Jarzmik Quintet with special guest: Mike Moreno |od godz. 23:00 Klub Autograf
Jam Session

Bilety: Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN Sala kameralna: 20 PLN Koncert laureata konkursu i Jam Session: wstęp wolny

Poniedziałek | 30.04 
Światowy Dzień Jazzu Polskiego Sala teatralna |od godz. 16:00

Robert Majewski

Quintet Beata Przybytek Quartet

Maciej Sikała Septet

Krzysztof Urbański Quartet

Krzysztof Ścierański w projekcie Laboratorium 


Sala kameralna | od godz. 17:00 Tubis Trio Łukasz Kokoszko Collective Wójciński/Szmańda Quartet, Bronisław Suchanek, Trio Sławek Jaskułke Sextet

Klub Autograf | od godz. 19:00 Sabina Meck Quintet Krystyna Stańko: „NovosAnos” Pokusa TBA

Scena plenerowa – Plac Społeczny | od godz. 15:00 Orange Trane Kraków Street Band Odpoczno Crash Mitch & Mitch

Bilety: Sala teatralna, kameralna i klub Autograf: 80/120 PLN Plac Społeczny: wstęp wolny

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.6.2018 13:08
poniedziałek, 11.6.2018 18:48
wtorek, 5.6.2018 16:42
poniedziałek, 28.5.2018 09:00
sobota, 19.5.2018 10:30
wtorek, 15.5.2018 16:27
Radio LUZ
Radio LUZ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
biura do wynajęcia