komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

piątek, 22 czerwca 2018

Pauliny, Tomasza

Inne zwiedzanie muzeum, dzięki aplikacji studentów z Wrocławia

poniedziałek, 26.2.2018 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 712
kategorie artykułu:

Guide Me – tak nazywa się aplikacja mobilna stworzona przez trójkę studentów Politechniki Wrocławskiej. Dzięki niej zwiedzający najnowszą wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu mogą przy pomocy telefonu komórkowego otrzymać dodatkowe informacje o eksponatach. 

Dariusz Dzikon, Paweł Janowski i Oleksandr Yeroshkin studiują na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. W zeszłym roku okazali się najlepsi w konkursie zespołowych projektów studenckich, na którym po raz pierwszy zaprezentowali pierwszą wersję aplikacji. Ich projekt spodobał się w muzeum i po kilku miesiącach prac powstała uaktualniona wersja Guide Me.

- Działanie programu jest intuicyjne i opiera się na sieci mikro nadajników umieszczonych przy konkretnych eksponatach i technologii Bluetooth – wyjaśnia Dariusz Dzikon. – Dzięki nim identyfikowane są poszczególne eksponaty i dobierane odpowiednie treści do wyświetlenia na ekranie. Jedyna ingerencja, potrzebna ze strony zwiedzającego, to zabranie ze sobą słuchawek. 

Z aplikacją można obejrzeć najnowszą wystawę Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którą będzie można zwiedzać od 27 lutego. Na ekspozycji prezentowane będzie ponad 150 dzieł z okresu nazywanego wrocławskim manieryzmem (obejmuje on początek XVII wieku, kiedy miasto przeżywało rozkwit). Najcenniejszymi dziełami pokazywanymi na wystawie będą prace pochodzące z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie.

- Opracowaliśmy w wersji cyfrowej dziesięć dzieł. Autorzy eskpozycji sami wybrali, które to będą obiekty, np. „Chrzest Chrystusa” czy „Chrystus przy kolumnie”  – mówi Paweł Janowski

Link do aplikacji i kod QR będą podane na plakatach na terenie wystawy. Po zainstalowaniu programu wystarczy zbliżyć się do danego obiektu, a na ekranie telefonu pojawią się dodatkowe informacje w postaci tekstu, grafiki i plików dźwiękowych. Opisy eksponatów dostarczyło muzeum, a ich wersje dźwiękowe przygotowało Akademickie Radio Luz Politechniki Wrocławskiej.

Od strony merytorycznej nad pracą studentów czuwał prof. Kazimierz Choroś z Katedry Systemów Informatycznych.

Aplikacja umieszczona została na platformie Google Play. Można ją pobrać za darmo, zajmuje jedynie niecałe 60 MB.

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.6.2018 13:08
poniedziałek, 11.6.2018 18:48
wtorek, 5.6.2018 16:42
poniedziałek, 28.5.2018 09:00
sobota, 19.5.2018 10:30
wtorek, 15.5.2018 16:27
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI
biura do wynajęcia
Radio LUZ
Radio LUZ