komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 27 maja 2018

Augustyna, Juliana

Wrocław przełamał żelazną kurtynę?

środa, 7.2.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 220
kategorie artykułu:

„Wrocław przełamał żelazną kurtynę ” opowie Europosłom i przywódcom państw z całej Europy o powojennym Wrocławiu i jego sukcesach. Wczoraj wrocławski Europoseł Kazimierz M. Ujazdowski, inicjator przedsięwzięcia otworzył wystawę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Wrocław to niezwykłe miasto, którego historia i dziedzictwo było przez wieki kształtowane przez wiele kultur i narodów. Na jego dzisiejszy kształt wpłynęły równie mocno bezprecedensowa w historii Europy, całkowita wymiana ludności jak i bohaterska działalność opozycji demokratycznej i podejmowany konsekwentnie przez lata proces pojednania polsko-niemieckiego zainicjowany słowami wrocławskiego kardynała „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. O tym wszystkim opowiada wystawa „Wrocław breaks the Iron Curtain” („Wrocław przełamał żelazną kurtynę”), która 6 lutego 2018 r. miała swój wernisaż w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 

Producentem i organizatorem wystawy jest wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia, a autorem tekstów i opracowań dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor 

- Wrocław to miasto, które po wojnie dokonało rzeczy niemożliwych. Zagruzowane i zniszczone odzyskało swój dawny blask a swoją tożsamość mieszkańcy określili w latach 80. XX wieku w trakcie rewolucji „Solidarności” - mówi autor wystawy.

Inicjator przedsięwzięcia i gospodarz dzisiejszego wernisażu, poseł do PE z Dolnego Śląska i Opolszczyzny Kazimierz M. Ujazdowski podkreśla sukcesy Wrocławian.

- Pokazujemy Europie powojenny Wrocław, wspaniałe miasto polskiej wolności.

Bardzo ważną częścią ekspozycji jest opowieść o liście biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. - Ten apel o polsko-niemieckie pojednanie jest częścią europejskiego dziedzictwa i powinien być nieustannie przypominany - podkreśla Ujazdowski

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w budynku Parlamentu Europejskiego do 8 lutego, potem będzie pokazywana w innych miejscach i miastach w całej Europie.

 

Wasze komentarze

piątek, 25.5.2018 14:00
piątek, 25.5.2018 11:00
środa, 23.5.2018 16:58
środa, 23.5.2018 17:03
środa, 23.5.2018 11:00
środa, 23.5.2018 10:30
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
biura do wynajęcia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki