komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

sobota, 20 października 2018

Ireny, Kleopatry

[FOTO, WIDEO] Rezonans magnetyczny już działa

poniedziałek, 14.5.2018 15:18 , komentarze: 2 , odsłony: 3562
kategorie artykułu:

Na tę chwilę czekali wszyscy pacjenci korzystający z usług świdnickiego szpitala Latawiec. Wreszcie, po miesiącach, udało się uruchomić rezonans magnetyczny, który sprawi, że komfort chorych znacznie się poprawi. To także krok milowy w lepszej i szybszej diagnostyce.

Świdnicka placówka już dawno zakończyła budowę pomieszczenia, w którym znajdować miał się sprzęt. Niestety, opóźnienia w zakupie rezonansu wynikały z braku środków. Szpital bowiem nie otrzymał pieniędzy z jednego z konkursów. Szansa jednak pojawiła się wraz z rozdawaniem środków przez Urząd Marszałkowski. W sumie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 4 miliony złotych a całość kosztowała blisko 6 milionów złotych.

- Rzeczywiście pierwszeństwo w pozyskiwaniu środków miały szpitale kliniczne, stąd pojawiały się trudności w pozyskiwaniu środków. Determinacja starosty oraz dyrektora szpitala zaowocowała jednak tym, że dzisiaj szpital Latawiec, dzięki sprzętowi, jest przykładem dla całej Polski - mówiła podczas konferencji 14 maja, wicemarszałek województw dolnośląskiego, Iwona Krawczyk.

Na chwilę obecną z nowoczesnego rezonansu medycznego będą mogli korzystać tylko pacjenci szpitala. 

- Oczywiście wystąpiliśmy już do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o rozpisanie konkursu na świadczenie tego typu usług i jesteśmy dobrej myśli. Wiemy przecież doskonale, że potrzeby pacjentów w tym zakresie są ogromne. Na chwilę obecną nie będzie na razie możliwości korzystania ze sprzętu w sposób komercyjny, aczkolwiek będziemy do tego dążyć. Pozyskanie takiej jakości sprzętu to dobra informacja dla naszych pacjentów. Często w diagnostyce liczył się czas, a musieliśmy ich wozić do szpitali, poza naszym powiatem. Teraz na szczęście się to zmieni - podkreślał dyrektor szpitala Latawiec, Grzegorz Kloc.

Środki na budowę budynku, w którym mieści się rezonans oraz kuchnia szpital wyasygnował z własnej kieszeni. 

***

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się  kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Nowy rezonans magnetyczny, SIGNA™ Voyager 1,5T firmy GE Healthcare, został zbudowany w oparciu o nowoczesną architekturę, która zapewnia lepszy stosunek sygnału do szumu i ostrzejsze obrazy o wysokiej jakości. Inteligentna konstrukcja automatyzuje protokoły pacjenta, aby skrócić czas badania i jednocześnie móc zwiększyć liczbę badanych pacjentów. SIGNA™ Voyager jest wyposażony w platformę aplikacyjną SIGNA™Works, która pozwala na maksymalizację wydajności klinicznej i zwiększenie wydajności operacyjnej.

Pacjenci badani typowym aparatem rezonansu magnetycznego bardzo często są narażeni na hałas o natężeniu porównywalnym do pracy młota pneumatycznego albo koncertu rockowego. Dzięki technologii Silent Scan zamontowanej na aparacie SIGNATM Voyager umożliwiamy pacjentom badanie w komfortowych warunkach, gdzie hałas jest zredukowany prawie do zera (poziom szeptu).

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii, w której znajduje się rezonans magnetyczny SIGNA™ Voyager 1,5T firmy GE Healthcare dysponuje w chwili obecnej nowoczesną i spełniającą standardy europejskie aparaturą do klasycznych badań radiologicznych, tomograficznych, ultrasonograficznych, mammograficznych w niedługim czasie także planowane jest wykonywanie badań densytometrycznych (gęstości kości).

Napisz do autora:

Justyna Bereśniewicz, dsw@doba.pl

 

Wasze komentarze

Napisałem komentarz i co cenzura oj biedaki z doby.pl
wtorek, 15.05.2018 10:05 autor: Sikora
NFZ jak zwykle da limit. Można przecież zarabiać na tym...
poniedziałek, 14.05.2018 21:31 autor:
piątek, 19.10.2018 12:11
4
czwartek, 18.10.2018 18:55
2
czwartek, 18.10.2018 09:11
czwartek, 18.10.2018 08:21
3
środa, 17.10.2018 13:46
8
środa, 17.10.2018 09:03
3
środa, 17.10.2018 08:42
3
wtorek, 16.10.2018 14:13
5
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Mati Autogaz
Mati Autogaz