komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 25 maja 2018

Grzegorza, Urbana

[WIDEO] Będą musieli segregować śmieci. Inaczej zapłacą więcej za ich wywóz

piątek, 11.5.2018 09:30 , komentarze: 3 , odsłony: 1993
kategorie artykułu:

Już od 1 stycznia 2019 roku w domach mieszkańców Strzegomia konieczne będzie segregowanie odpadów na 5, a nie jak do tej pory na 2 frakcje. Od kilku tygodni w gminie trwa akcja edukacyjna koordynowana przez urząd, ZUK oraz firmę Eneris, odbiorcę śmieci.

Zmiana wynika z rosnących poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia, jest zapisana w rozporządzeniach ministra środowiska i dotyczy wszystkich mieszkańców Polski. 

- Współpracujemy w tej chwili z ok. 100 gminami w całej Polsce, ale w zasadzie po raz pierwszy spotykamy się z tak odpowiedzialnym działaniem samorządu, który w trudnym, wyborczym roku przeprowadza akcję edukacyjną, aby przygotować swoich mieszkańców na zmiany. To naprawdę bardzo rzadko się zdarza - mówi rzecznik prasowy firmy Eneris, Bartosz Lewicki.

Na czym polegać będą zmiany? W wielu punktach miasta, oraz gminy ustawione zostaną pojemniki podzielone na 5 frakcji: żółtą, zieloną, niebieską, brązową oraz czarną. Do tych koszy mieszkańcy będą musieli wrzucać posegregowane odpady.

- Wiem, że wiele osób myśli, że te śmieci i tak trafiają do jednej śmieciarki, która je miesza. Nie wiedzą jednak, że nowoczesne samochody wyposażone są w podwójne komory i odpady zabierane są osobno. Nawet gdyby jakimś cudem doszło do ich pomieszania, to i tak są sortowane najpierw ręcznie a później mechanicznie - tłumaczy Bartosz Lewicki.

Skierowana do mieszkańców gminy Strzegom akcja edukacyjna ma na celu przede wszystkim zapoznanie ich z zaplanowanymi zmianami, które wejdą w życie po nowym roku. Wśród działań podejmowane są te związane np. z rozmowami z dziećmi i młodzieżą, konkursy z ciekawymi nagrodami czy wreszcie spotkania.

Od piątku, przy Strzegomskim Centrum Kultury będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną "Strażnicy Planety", składa się ona z 18 zdjęć zrobionych przez 5 fotografów w 6 miejscowościach w całej Polsce. Dokumentują one codzienną pracę ładowaczy i kierowców śmieciarek, kierowców pługopiaskarek, a także pracowników sortowni, instalacji Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania oraz składowisk odpadów. To w sumie grupa 135,9 tys. pracowników służb komunalnych zatrudnionych w 1 461 przedsiębiorstwach publicznych i prywatnych, zajmujących się w praktyce ochroną wody, ziemi i powietrza, a także dbających o przejezdność dróg czy zieleń miejską.

Wystawa prezentowana w Strzegomiu pozwala dostrzec to, od czego bardzo często odwracamy wzrok. Dzięki niej dowiadujemy się, jak wygląda ochrona środowiska „od kuchni”. Jest to ciężka, żmudna i nigdy niekończąca się praca „Strażników Planety”. Warte podkreślić, że każdy z nas może zostać „Strażnikiem Planety”, o ile będzie właściwie postępował, na przykład segregując odpady. Od 2019 r. w Strzegomiu zacznie obowiązywać nowy system podziału odpadów – na 5 frakcji –  powiedziała Jolanta Dryja naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

 Wystawa, jak podkreśla rzecznik, to dopiero pierwszy krok.

- Kolejnym będzie konkurs na wymyślenie i zaprojektowanie loga całej akcji, które zostanie umieszczone w przestrzeni publicznej: na plakatach, śmieciarkach, ulotkach. Warto wziąć w nim udział, ponieważ na zwycięzcę czekają wartościowe nagrody. Jesienią chcemy spotkać się z mieszkańcami, aby z nimi zwyczajnie rozmawiać. Będziemy też obecni podczas dużych imprez w Strzegomiu- dodaje rzecznik grupy Eneris.

 - Stoi przed nami wyzwanie stworzenia nowych, odpowiednio przygotowanych, najlepiej zamkniętych boksów. Muszą one uwzględnić nie tylko większą liczbę pojemników dostosowaną do liczby mieszkańców, ale też być funkcjonalne i ułatwiające segregowanie na pięć frakcji. Nieprawidłowe segregowanie oraz rosnące opłaty środowiskowe na składowiskach odpadów mogą spowodować znaczący wzrost cen za odpady na mieszkańca, czego chcemy wszyscy uniknąć. Chcąc płacić mniej, segregujmy odpady! - mówią urzędnicy.

Napisz do autora:

Justyna Bereśniewicz, dsw@doba.pl

 

Wasze komentarze

segreguj śmieci, jełopie.
niedziela, 13.05.2018 00:18 autor:
super !!!
piątek, 11.05.2018 12:44 autor: aklil
wczoraj, 19 godz temu
2
czwartek, 24.5.2018 08:37
wtorek, 22.5.2018 14:24
3
poniedziałek, 21.5.2018 08:05
2
poniedziałek, 21.5.2018 09:16
1
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Miral
Miral
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica