komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

środa, 20 czerwca 2018

Diny, Bogny

Nie daj się zabić - noś odblaski!

piątek, 29.12.2017 11:06 , komentarze: 0 , odsłony: 378
kategorie artykułu:

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na olbrzymie niebezpieczeństwo. Niestety wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym często równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego.

Dynamiczny rozwój motoryzacji w okresie ostatnich dziesięciu lat powoduje stały wzrost natężenia ruchu, przy czym ulega on dużym wahaniom sezonowym wynikającym z odmiennej struktury i charakterystyki o różnych porach roku. Należy zauważyć, że naturalnie, ze wzrostem natężenia ruchu rośnie też równocześnie zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ prowadzone analizy wskazują na znaczny udział tej grupy, a w szczególności pieszych, w poważnych zdarzeniach drogowych.
Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg dolnośląscy policjanci prowadzą cyklicznie różnego rodzaju działania na drogach naszego województwa, a także organizują wiele akcji prewencyjnych, których celem dotarcie do jak największej liczby kierowców oraz pieszych i rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Funkcjonariusze przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wszyscy powinni bezwzględnie przestrzegać tej zasady, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.
Z analiz wynika, że pomimo zróżnicowanej aury pogodowej, występującej niejednokrotnie na drogach Dolnego Śląska, spowodowanej m.in. ukształtowaniem terenu, najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa.

Analogicznie porównując zdarzenia, do których doszło z winy pieszych, najczęstsze przyczyny, to nieostrożne wejście przed jadący pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY!
Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia w związku z wypadkiem.

Źródło: KMP w Legnicy / KWP we Wrocławiu 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 20 godz temu
niedziela, 17.6.2018 12:00
czwartek, 14.6.2018 15:23
czwartek, 14.6.2018 10:56
Super TAXI
Super TAXI
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
biura do wynajęcia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki