komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 19 lipca 2018

Wincentego, Wodzislawa

Kolejna kamienica na Ostrowie Tumskim odzyskuje blask

sobota, 9.12.2017 09:00 , komentarze: 0 , odsłony: 253
kategorie artykułu:

Zakończyły się prace renowacyjne przy elewacji kamienicy przy ul. Katedralnej 8. To jeden z nielicznych budynków, który w niemal nienaruszonym stanie przetrwał II wojnę światową. Jego najstarsze elementy mogą pochodzić już z XIV w.

Kamienicę mijamy po lewej stronie idąc od Mostu Tumskiego w kierunku wrocławskiej katedry i chociaż w latach 1951 i 1983 była ona remontowana, to jej stan nie był najlepszy. Prace wykonane w ostatnim czasie polegały na naprawie tynku i malowaniu elewacji frontowej, a także na remoncie zabytkowego kamiennego portalu wejściowego wraz z kamiennym kartuszem herbowym. Wymieniono również stolarkę okienną oraz dokonano renowacji malowideł we wnękach okiennych. Wcześniej prowadzone były prace przy remoncie dachu budynku.

Szczególną uwagę przykuwa teraz kamienny kartusz herbowy oraz tablica kamienna, wskazująca na rok 1612 jako datę przebudowy obiektu oraz kanonika Mikołaja Tyncmana jako jego właściciela. Odzyskano także przepiękne malowidła znajdujące się pod i nad oknami.

Ostrów Tumski stanowi swoistego rodzaju wizytówkę naszego miasta, jest bowiem jedną z najczęściej odwiedzanych dzielnic, zarówno przez turystów z całego świata, jak i samych wrocławian, którzy chętnie spędzają tutaj czas wolny – zauważa ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, która jest właścicielem kamienicy. – Kiedy porównamy fotografie przedstawiające budynek przed i po remoncie nikt nie powinien mieć wątpliwości jak bardzo prace przyczyniły się do poprawy jakości tej wizytówki – dodaje.

Całkowity koszt prac remontowych wyniósł 336 889, 34 zł. Udało się je wykonać dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Wrocławia.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 16.7.2018 09:00
piątek, 13.7.2018 13:15
1
czwartek, 12.7.2018 09:26
Radio LUZ
Radio LUZ
biura do wynajęcia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI