komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

wtorek, 26 marca 2019

Larysy, Emanyela

Wiosna, bycie „fit”, a oczyszczanie organizmu – mgr inż. Barbara Olszewska

poniedziałek, 16.4.2018 08:50 , odsłony: 3239
kategorie artykułu:

Wraz z nadejściem wiosny, większość z nas chce zadbać o „formę” i dobre samopoczucie. Wybór pada zazwyczaj na dwie rzeczy: dietę lub sport. Na wiosnę obserwuje się największy odsetek osób, które zaczynają uprawiać aktywność fizyczną, czy przechodzą na zdrowszy tryb odżywiania. Obie formy pracy nad swoim organizmem są dobre, a w połączeniu ze sobą tworzą kompleks idealny. 

mgr inż. Barbara Olszewska – dietetyk Natur House w Świdnicy 

Bycie „fit” to tylko sezonowa moda, czy faktycznie stoi za tym coś więcej? Statystyki nie kłamią i wyraźnie wskazują, że ilość osób z nadwagą i otyłością z roku na rok wzrasta. Wygląda na to, że dbanie o siebie to nie tylko powszechnie panująca moda, ale też troska o swoje zdrowie.  Prawie 2,8 mln osób na świecie umiera, co roku z powodu nadwagi i otyłości.  Wg CEBOS-u w 2014 roku 51% Polaków ważyło za dużo, 34% miało nadwagę, a 17% cierpiało na otyłość.  Główną przyczyną otyłości są nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Czynniki genetyczne występują znacznie rzadziej. Spośród najważniejszych czynników związanych z żywnością można wymienić: dużą ilość cukru i tłuszczów nasyconych w produktach, znaczną ilość wypijanych napojów gazowanych, słodkich soków itp. oraz obecność  w codziennej diecie produktów przetworzonych o małej gęstości odżywczej.  W związku z szybkim tempem życia często nie mamy czasu na przygotowywanie wartościowych posiłków, dlatego sięgamy po gotowe produkty z dużą zawartością składników niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie. Wiosna to dobry czas na wprowadzenie zmian w naszym sposobie odżywiania.

Przyjemną i łatwa do przygotowania formą posiłku mogą być odżywcze koktajle. Wprowadzą one nie tylko cenne składniki, ale odpowiednią dawkę owoców i warzyw do naszej diety. Zgodnie z nową piramidą żywienia to właśnie ich w codziennym jadłospisie powinno być najwięcej. Polski burak, pietruszka, czy jabłko powinny na stałe zagościć w naszych domach. Aby wspominany koktajl miał działanie oczyszczające podstawę powinny stanowić warzywa. Można dodawać do nich owoce, pestki, nasiona oraz produkty mleczne fermentowane. Dzięki nim taki koktajl będzie stanowił pełnowartościowy posiłek zastępujący II śniadanie, czy podwieczorek. Podczas wiosennego oczyszczania warto sięgnąć po kasze, które są bogatym źródłem błonnika i witamin z grupy B. Słynna kasza jaglana (często wykorzystywana do „oczyszczania” organizmu) zawiera spore ilości krzemionki, która zbawiennie wpłynie na wygląd włosów, skóry i paznokci. Kasza gryczana o niskim indeksie glikemicznym nie zawiera glutenu, jest lekkostrawna, a dzięki sporej zawartości białka o dobrym składzie aminokwasów uzupełni naszą codzienną dietę w ten składnik. Co jeszcze? Jedzmy mniej, a częściej. Nie obciążajmy naszego organizmu dużymi porcjami i ciężkostrawnymi potrawami. Pijmy mniej kawy, a więcej „zwykłej” wody. To ona stanowi środowisko wszelkich procesów w naszym organizmie, dlatego jest ona kluczowym elementem w zdrowym żywieniu. Oczyszczanie organizmu to tylko forma przejściowa dążąca do zmiany nawyków żywieniowych. Jest jednak dobrym sposobem na przygotowanie się do tego procesu.

Do odpowiedniego sposobu żywienia idealnym dopełnieniem jest aktywność fizyczna. Duża część osób swój ruch ogranicza tylko do drogi do pracy i codziennych obowiązków domowych – a to za mało. Nie znaczy to jednak, że wraz z pierwszymi promieniami słońca wszyscy, bez wyjątku powinniśmy spędzić parę godzin na siłowni. Dla osoby, która nie była aktywna przez całą zimę wystarczą dłuższe spacery, które w miarę upływu czasu mogą zamienić się w bardziej intensywny ruch. Bez względu jednak na rodzaj aktywności, najważniejsza jest konsekwencja w działaniu i regularność.

Podsumowując: wiosna jest z pewnością idealnym momentem do zmiany swojego stylu życia. Pamiętajmy, że bycie „fit” to tak naprawdę bycie zdrowym. Znajdźmy równowagę, której trzymajmy się na co dzień, a na pewno przez długie lata będziemy cieszyć się zdrowiem.

Koktajl oczyszczający (2 porcje):

-2 średnie jabłka

-1 burak

-1 grejfrut

- pęczek natki pietruszki

- 1 łyżka siemienia lnianego

Z jabłka, grejpfruta i buraka wycisnąć sok, dodać listki natki pietruszki i zblendować. Na sam koniec dodać zmielone siemię lniane. Koktajl ma właściwości odtruwające, oczyszczające jelita, pobudzające trawienie. Warto zaczynać od niego każdy dzień.
Centrum Dietetyczne NATUR HOUSE

RYNEK 13
58-100 ŚWIDNICA
tel.: 731-615-305

 


 

Jung A., Otylość- choroba cywilizacyjna; Periatr Med. Rodz, 10(3), 226-232.
Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Nowak J., Diffleld A., Bieniek J., Epidemiologia otyłości na świecie i w Polsce, Via Medica, www.fzm.viamedica.pl
Zgliczyński W.S., Nadwaga i otyłość w Polsce, INFOS 4(227), 2017, 1-4.
www.who.un.org.pl
www.ptfarm.pl
www.naturhouse-polska.pl

 

dzisiaj, 6 godz temu
2
poniedziałek, 25.3.2019 17:44
7
poniedziałek, 25.3.2019 14:23
17
poniedziałek, 25.3.2019 13:59
10
poniedziałek, 25.3.2019 12:15
9
niedziela, 24.3.2019 09:30
piątek, 22.3.2019 12:53
7
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia