komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 20 lipca 2018

Czeslawa, Hieronima

Okiem Młodych 2018: film otwarcia i kolejne informacje programowe

piątek, 16.3.2018 08:59 , komentarze: 0 , odsłony: 852
kategorie artykułu:

już za miesiąc spotkamy się podczas jedenastej odsłony świdnickiego święta kina dokumentalnego - Festiwalu “Okiem Młodych”. Wydarzeniu przyświecać będzie temat “Inni”.

Motyw przewodni Festiwalu poprzez filmy, spotkania, dyskusje i wydarzenia towarzyszące pokaże, że inność i odmienność dotyczą wielu sfer życia - a poczucie wyobcowania i zagubienia w rzeczywistości towarzyszy nam na każdym jego etapie. Nie musimy wyraźnie odróżniać się od większości, by czasem czuć się odmieńcami. Podczas “Okiem Młodych” chcemy przekonywać, że różnimy się, co jest fascynujące - inne jest po prostu piękne.

Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” w Świdnicy otworzy znakomity “Obcy w raju”, którego reżyserem jest Guido Hendrikx. Dokument porusza trudny temat opartej o władzę relacji między imigrantami a nauczycielem wprowadzającym ich w proces asymilacji. Reżyser obnaża na ekranie społecznie zaangażowaną sztukę i zadaje pytanie, czy nie okazuje się ona często zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów.

W sekcji “Inni” widzowie poza filmem otwarcia będą mogli obejrzeć siedem tytułów. Wśród nich znalazły się dwa obrazy wyreżyserowane przez Grzegorza Brzozowskiego: “Obcy na mojej kanapie” opowiadający o wielkim mieście z perspektywy couchsurferów, poszukujących ucieczki od samotności, oraz “Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” o przekleństwach i błogosławieństwach zjednoczonej Europy w odniesieniu do relacji międzyludzkich. Obok nich pokażemy wielokrotnie nagradzaną, głośną “Komunię” Anny Zameckiej (jurorki Konkursu Głównego), z którą widzowie będą mogli spotkać się po seansie. Ponadto, w programie znalazły się: “Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego - historia o dzikim kalifornijskim miasteczku zamieszkałym przez uciekinierów z “amerykańskiego snu”, nominowany do Oscara “Nie jestem Twoim murzynem” Raoula Pecka. Sekcją zamykają: “Człowiek” pełen niesamowitych obrazów dotyczących zwykłych ludzi w reżyserii Yann Arthus-Bertranda oraz przedstawiający wielowątkową opowieść o pracy za kulisami wydarzenia “Festiwal” autorstwa jurorki Konkursu Głównego, Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego.

Film “Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” zobaczymy dzięki uprzejmości Wajda School, a “Obcy na mojej kanapie” dzięki uprzejmości Studia Munka.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych “Okiem Młodych” odbędzie się w Świdnicy między 18 a 22 kwietnia pod hasłem “Inni”. Więcej informacji o Festiwalu znajdą Państwo na naszym fanpage’u na Facebooku oraz stronie internetowej. Na 11. Okiem Młodych zapraszają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa, a także Miasto Świdnica.

 

 

Wasze komentarze

niedziela, 8.7.2018 09:58
piątek, 29.6.2018 15:44
środa, 27.6.2018 09:44
poniedziałek, 25.6.2018 09:51
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Auto Max
Auto Max
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Miral
Miral
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia