komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

[FOTO] Budynki zrównane z ziemią. Co dalej z terenem po byłym szpitalu?

piątek, 9.3.2018 10:26 , komentarze: 7 , odsłony: 4416
kategorie artykułu:

Od 2009 roku kiedy to szpital opuścili ostatni pacjencji przez blisko półtora roku  Zgromadzenie św. Elżbiety walczyło o odzyskanie swojego mienia.  Po tym gdy wreszcie się udało, kompleks został wystawiony na sprzedaż. Dwa lata temu Elżbietanki podpisały umowę przedwstępną z niemieckim inwestorem, ale ten jednak finalnie z kupna się wycofał. Teraz trwa wyburzanie budynków. Jaki los czeka ten rozległy, atrakcyjny teren?

Zaniedbane, od lat pozostawione same sobie budynki, po dawnym szpitalu straszyły swym wyglądem, ale i wywoływały żal wśród mieszkańców miasta. W październiku 2017 roku w nieznanych okolicznościach, w chronionym przez konserwatora zabytków budynku głównym, doszło do pożaru, który strawił większą część dachu. Wtedy pojawiły się pierwsze głosy o tym, że ktoś celowo podpalił obiekt, aby konserwatorom było łatwiej podjąć decyzję o jego rozbiórce. Na razie, jak wynika z naszych informacji, jeśli chodzi o budynek główny, sprawa utknęła w martwym punkcie. 

- Otrzymaliśmy informację o tym, że postępowanie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało zakończone. Niestety, nie dotarło do nas żadne orzeczenie jeszcze - mówi Joanna Kulig z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu.

Od blisko miesiąca na terenie przy ulicy Westerplatte trwa m.in. wyburzanie baraków, w których niegdyś znajdował się oddział laryngologii, prosektorium, dyżurki, czy kiosku. To efekt nałożonego przez nadzór budowlany nakazu rozbiórki, który siostry Elżbietanki realizują w oparciu o przepisy prawa budowlanego (wydanym przed pożarem).

Co zatem powstanie na terenie byłego szpitala? Być może działki zostaną sprzedane pod zabudowę wielorodzinną. Na budowę takich budynków zezwala przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego. 

Czekamy na informację MKDiN. Do sprawy wrócimy. 

 

Wasze komentarze

Siostry brawo szkoda że nie dostały katedry też by się...
wtorek, 13.03.2018 08:51 autor: parafianin.
Zasrane pingwiny ***** tfu..!!!
poniedziałek, 12.03.2018 17:45 autor: You
Pazerne siostrzyczki załatwiły taki obiekt
poniedziałek, 12.03.2018 09:18 autor: lódwik
To jest tak jak się daje kościołowi coś co...
niedziela, 11.03.2018 16:12 autor: Lila
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Miral
Miral
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki