komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

Radny pyta m.in. dlaczego nie podniesiono cen wody zgodnie z przyjętą uchwałą. ŚPWiK odpowiada

środa, 7.3.2018 13:58 , komentarze: 16 , odsłony: 3629
kategorie artykułu:

Na razie podwyżek cen wody, pomimo podjętej w ubiegłym roku uchwały rady miejskiej, nie będzie. Dlaczego? W między czasie zmieniły się zasady ustalania wysokości tych stawek. Interpelacje w tej sprawie złożył radny Janusz Solecki a ŚPWiK ustami swojego rzecznika, na nią odpowiedziało.

TREŚĆ ZAPYTANIA PONIŻEJ (ABY POWIĘKSZYĆ, KLIKNIJ W OBRAZEK)

TREŚĆ ODPOWIEDZI ŚPWiK

Ceny wody i ścieków w Świdnicy pozostają na razie bez zmian, choć inaczej postanowili radni jeszcze w ubiegłym roku. Nowe stawki miały wejść w życie od 1 stycznia. Ale ustawodawca, czyli polski Sejm, zmienił zasady ustalania tych cen, odbierając samorządom samodzielność w tym zakresie. Co więcej – niejednoznaczność przepisów wykonawczych spowodowała wiele zamieszania w dziesiątkach spółek wodnych, podlegających samorządom. Po konsultacjach prawnych spółki, mimo przyjęcia przez samorząd nowych cen, będą czekać na jednoznaczne rozstrzygnięcia państwowej spółki Wody Polskie.

Tymczasem spore zamieszanie wywołały posty jednego z radnych na znanym portalu społecznościowym. Czy uchwalona w listopadzie ubiegłego roku nowa taryfa cen wody i ścieków jest ważna, a prezes miejskiej spółki wodociągowej łamie wolę Rady Miasta  nie stosując nowych cen oraz czy taki stan rzeczy nie zagrozi planom inwestycyjnym w zakresie poprawy zaopatrzenia w wodę – to pytania, które postawił publicznie, bez zasięgnięcia informacji u źródła, czyli w ŚPWiK.

Uchwałę o przyjęciu nowej taryfy podjęli radni 24 listopada 2017 roku i zakładała ona wzrost cen wody i ścieków o 2,7% o co przekładało się na miesięczny wzrost kosztów statystycznego świdniczanina z tego tytułu o 79 groszy. Tymczasem 27 listopada opublikowano nowelizację ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę z terminem wejścia w życie w dniu 11 grudnia. Terminy są istotne i brzemienne w skutki dla cen wody w Świdnicy i wielu innych miastach w Polsce.

Nowelizacja w części dotyczącej przepisów przejściowych wprowadziła kompletne zamieszanie – ustawodawca zapomniał, że Rada Gminy w oparciu o stare prawo będzie w stanie podjąć uchwałę o przyjęciu nowej taryfy. Założył wyłącznie sytuację, że jeżeli Rada Gminy w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku przez przedsiębiorstwo wodociągowe nie podejmie uchwały w sprawie taryf z wniosku, to taryfy z tego wniosku wchodzą w życie z dniem 11 grudnia.
Tymczasem Rada Miasta Świdnicy przyjęła zaproponowane taryfy, co mogłoby wskazywać, że będą one obowiązywać od 1 stycznia 2018.

Wątpliwości nasunął art. 9 ustawy, który przy literalnej interpretacji mówi, że taryfy obowiązujące w dniu wejścia w życie znowelizowanej ustawy czyli w dniu 11 grudnia 2017 zachowują ważność przez 180 dni. A 11 grudnia obowiązywały taryfy określone w Uchwale nr XXV/277/16 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 25 listopada 2016r. Czyli nowa taryfa przyjęta 24 listopada z mocą od 1 stycznia 2018, mimo ważności uchwały potwierdzonej przez nadzór prawny Wojewody Dolnośląskiego pozostała martwa.

Sztab prawników z Izby Wodociągi Polskie podniósł istotną kwestię stosowania nowoprzyjętych taryf. Twierdzą oni na podstawie analizy przepisów prawa, że stosowanie uchwalonych w końcówce roku taryf może spotkać się z zarzutem zawyżania cen ze strony regulatora czyli Wód Polskich, zawyżania rozumianego w oderwaniu od ekonomicznych analiz, jako wyłączny fakt podniesienia cen. Choćby o jeden grosz. A taki zarzut zagrożony jest sankcją karną w wysokości 15% rocznych przychodów przedsiębiorstwa, co w przypadku świdnickiej spółki mogłoby wynieść 3,8 mln złotych. W nowej ustawie nie zastosowano żadnej sankcji za zaniżanie cen, zatem wniosek dla zarządu ŚPWiK mógł być tylko jeden.

Zastosowanie interpretacji literalnej nowego prawa zapobiegło w Świdnicy ogromnemu zamieszaniu związanemu z koniecznością korekty tysięcy faktur w spółce i u jej klientów w przypadku stosowania w kolejnych miesiącach tego roku taryf zatwierdzonych 24 listopada. Jak szacuje się w ŚPWiK, w pierwszym półroczu wpływy z powodu stosowania „starych” taryf będą niższe o około 300 tysięcy złotych od zaplanowanych. Ale kładąc na szali niższe wpływy i karę od regulatora – decyzja nie mogła być inna.

Czy zatem w Świdnicy nastąpi zmiana cen wody? Pytanie raczej powinno brzmieć: nie „czy?”, lecz „kiedy?”. Tu również ustawodawca nie ułatwił życia przedsiębiorstwom wodociągowym. Nowelizacja zobowiązała je do przygotowania taryf  na trzy kolejne lata w ciągu 90 dni od wejścia w życie nowelizacji. Termin upływa 11 marca 2018, a tymczasem rozporządzenie wykonawcze na podstawie którego mają być skonstruowane taryfy zostało opublikowane… 2 marca. Teoretycznie, znając wcześniej projekt przepisów wykonawczych, uczestnicząc w licznych seminariach i szkoleniach pracownicy przedsiębiorstw wodociągowych podołaliby temu terminowi, jednak jest jedno, fundamentalna przeszkoda: tekst rozporządzenia jest diametralnie rożny od dostępnych do 17 lutego projektów.

- Uważam, że przez rok, może dwa będziemy poruszać się po omacku – mówi Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK – ale mam nadzieję, że pojawią się szybko wyjaśnienia i wytyczne co do stosowania przepisów, których szczegółowość, konkretność oraz możliwość  stosowania pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wspomnieć – mówi prezes Sochacki i dodaje.  – Jeszcze w zeszłym roku za gospodarkę wodno-ściekową odpowiedzialne było Ministerstwo Gospodarki, pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Ochrony Środowisko a od tego roku ministerstwem właściwym jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nowe taryfy, jak mówi zmienione prawo, jeśli regulator nie zajmie stanowiska w terminie 45 dni od dostarczenia taryf wejdą w życie po upływie 120 dni. Czyli w takim wypadku nowe ceny możemy mieć w Świdnicy najwcześniej w ostatniej dekadzie maja. Jednakże w przypadku stwierdzenia błędów lub wezwania do uzupełnienia braków rozpoczyna się kolejny termin 45 dni na rozpoznanie poprawionego wniosku i kolejne 120 dni i tak dalej, jeśli regulator znów dopatrzy się kolejnych niedoskonałości czy braków. Tutaj już nie da się oszacować terminu wprowadzenia nowych cen wody.

Jednak jeśli regulator zajmie się przesłanym wnioskiem i wyda pozytywną decyzje, to ceny wejdą w życie po otrzymaniu przez przedsiębiorstwo decyzji w sprawie taryfy w ciągu siedmiu dni od momentu jej uprawomocnienia. Teoretycznie, może tak może się stać pod koniec kwietnia. Teoretycznie, bo w Polsce wodę dostarcza 600 podmiotów i zapewne wszystkie będą starać się przesłać wnioski taryfowe 11 marca…

- Brak nowych cen w trudnej do przewidzenia perspektywie czasu ma wpływ na poziom dochodów, ale nie wpływa na zakres zadań inwestycyjnych, co najwyżej na harmonogram ich realizacji – uspokaja prezes.

Czytaj także:

Przetarg na przebudowę basenu letniego unieważniony

 

Wasze komentarze

Proponuję tej anonimowej hołocie , kryjącej się jak tchórze pod...
czwartek, 08.03.2018 10:27 autor: Bolesław Marciniszyn
nikt tu nie jest anonimowy, w stopce jest adres IP...
czwartek, 08.03.2018 10:59 autor: mieszkaniec
Skoro jest tak jak piszesz to dlaczego nie masz odwagi...
czwartek, 08.03.2018 13:19 autor: Bolesław Marciniszyn
Za to Ty bolek jesteś aktywny na każdym portalu, na...
czwartek, 08.03.2018 23:37 autor: Huligan
Moze tak najpierw poprawia jakosc wody
czwartek, 08.03.2018 12:28 autor:
nie tylko córkę, bo jak wszem wiadomo również pracowników ze...
czwartek, 08.03.2018 09:51 autor: mieszkaniec
Wszędzie wtykają swoich, dobra zmiana psia mać
czwartek, 08.03.2018 09:56 autor:
Anonimowy donosicielu !! ...
czwartek, 08.03.2018 10:22 autor:
Przeciez na Zawiszowie były podwyżki wody
środa, 07.03.2018 16:36 autor: ja
Tego radnego trzeba wywalić taki bogaty to niech za mnie...
środa, 07.03.2018 14:57 autor: pitia
wtorek, 19.6.2018 14:11
4
środa, 20.6.2018 09:16
poniedziałek, 18.6.2018 11:35
17
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Miral
Miral
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Auto Max
Auto Max
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele