komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

wtorek, 19 czerwca 2018

Gerwazego, Protazego

[FOTO] Szpital Latawiec z rezonansem. Kiedy uruchomią pracownię?

środa, 7.3.2018 10:17 , komentarze: 4 , odsłony: 2555
kategorie artykułu:

Na tę chwilę czekali wszyscy pacjenci korzystający z usług świdnickiego szpitala Latawiec. 7 marca do placówki przetransportowano rezonans magnetyczny i wkrótce rozpocznie się proces instalacji sprzętu, tak, aby jak najszybciej mógł służyć on osobom chorym i potrzebującym diagnostyki, na najwyższym poziomie.

Świdnicka placówka już dawno zakończyła budowę pomieszczenia, w którym znajdować się będzie sprzęt. Niestety, opóźnienia w jego zakupie wynikały z braku środków. Szpital bowiem nie otrzymał pieniędzy z jednego z konkursów. Szansa jednak pojawiła się wraz z rozdawaniem środków przez Urząd Marszałkowski. W sumie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło ponad 4 miliony złotych a całość kosztowała blisko 6 milionów złotych. 

Uruchomienie rezonansu zgodnie z podpisaną umową ma nastąpić najpóźniej do 1 lipca tego roku. Dyrekcja szpitala zakłada jednak, że będzie to przełom maja i czerwca a ze sprzętu na początek, będą mogli korzystać tylko pacjenci hospitalizowani w Latawcu. Na chwilę obecną nie wiadomo czy będzie istniała możliwość komercyjnych badań (wynika to z obwarowań umowy dofinansowania).

***

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się  kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Najważniejsze informacje o rezonansie magnetycznym:

Dostawca: GE Medical Systems Polska Sp. z o.o.
Producent: GE Healthcare
Dane techniczne:
Indukcja pola roboczego: 1,5 T (63,86 MHz)
Masa magnesu: 3900 kg
Chłodzenie magnesu: Kriogeniczne (ciekły hel)
Moduł komfortu pacjenta: 
obrazowanie głową lub nogami do przodu; 
podwójnie rozszerzany otwór na pacjenta; 
dwukierunkowy system komunikacji wewnętrznej (interkom); 
w otworze regulowany system oświetlenia wnętrza otworu; 
regulowany system wentylacji wnętrza otworu.

 

Wasze komentarze

Wspaniale.
środa, 07.03.2018 16:16 autor:
wczoraj, 23 godz temu
niedziela, 17.6.2018 11:37
43
niedziela, 17.6.2018 10:16
1
piątek, 15.6.2018 14:12
2
piątek, 15.6.2018 10:18
6
czwartek, 14.6.2018 15:14
2
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki