komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

czwartek, 21 czerwca 2018

Alicji, Alojzego

Wrocław światową stolicą bibliotek

niedziela, 20.8.2017 15:37 , komentarze: 0 , odsłony: 800
kategorie artykułu:

3200 bibliotekarzy ze 130 krajów ze wszystkich kontynentów uczestniczy we Wrocławiu w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA 2017. Przez tydzień, od 19 do 25 sierpnia, Wrocław jest światową stolicą bibliotek. 

fot. Jarek Ratajczak/ Wrocław.pl

W niedzielę, 20 sierpnia, w uroczystym otwarciu Kongresu w Hali Stulecia uczestniczyło 3200 osób ze 130 krajów. Spotkanie było tłumaczona na 7 języków (m.in. na arabski i chiński). Uczestników przywitała Donna Scheeder, prezydent IFLA.

Witam we Wrocławiu, jestem tu po raz trzeci i czuję się tu jak w domu. To istotne, że spotykamy się w mieście z tysiącletnią historią, które swoim dziedzictwem łączy wiele religii i kulturmówi Donna Scheeder, prezydent IFLA.

Prezydent RP Andrzej Duda do uczestników wystosował specjalny list, w którym napisał m.in.: – Wybranie Polski jako gospodarza Kongresu jest wielkim wyrróżnieniem i wyrazem uznania dla ogromnej pracy i osiągnięć naszego kraju w dziedzinie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Gratuluję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego niezwykłego sukcesu.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że do tego spotkania miasto przygotowywało się 2 lata od Kongresu w Kapsztadzie gdzie ogłoszono, że w 2017 r. Kongres IFLA będzie we Wrocławiu.

Byliśmy Światową Stolicą Kultury, teraz jesteśmy stolicą dla bibliotekarzy. Mamy się czym pochwalić. W ciągu ostatnich kilku lat Wrocław znacząco rozwinął infrastrukturę bibliotecznąmówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i dodaje, że w piątek 25 sierpnia, dla uczestników kongresu przewidziano zwiedzanie wrocławskich bibliotek: mediateki, nowo otwartej biblioteki na Dworcu Głównym oraz Grafitu i Famay.

Cieszę się, że Wrocławiowi udało się zorganizować to spotkanie. To ważna i prestiżowa impreza dla środowiska, które nie zawsze jest doceniane. Warto pamiętać, że biblioteki wychowują świadomych obywateli a to jest bardzo ważnemówił obecny na uroczystości otwarcia Kongresu wicepremier Piotr Gliński.

Biblioteki publiczne, narodowe, akademickie, ale i te dla dzieci i młodzieży, prawo biblioteczne, kolekcje bibliotek, kultura czytania, a także budynki bibliotek i ich wyposażenie. To tylko niektóre z tematów, jakie będą dyskutowane podczas Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA. Impreza potrwa do 25 sierpnia.

Bibliotekarze z całego świata we Wrocławiu

Polskie miasto jest po raz trzeci gospodarzem tego prestiżowego dla bibliotekarzy wydarzenia (wcześniej delegaci gościli w naszym kraju w 1936 i 1959 roku). Tym razem wszystkie wykłady zaplanowano w Hali Stulecia, a do Wrocławia na Światowy Kongres IFLA połączony w tym roku z Generalnym Zgromadzeniem Członków IFLA może przyjechać ok. 3000 uczestników z ok. 130 krajów świata. Poprzednie kongresy odbyły się w Columbus w amerykańskim stanie Ohio (w 2016) i w Kapsztadzie w RPA (w 2015 roku). na tegoroczny zgłosiło się najwięcej bibliotekarzy z Niemiec, Francji, Rosji i Szwecji, ale będą także delegaci z Korei, Nigerii, Australii, czy Kanady.

Czym jest IFLA

Jak znaczącą organizacją jest IFLA (skrót od pełnej nazwy International Federation of Library Associations and Institutions) – Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich – niech świadczy fakt, że w jej skład wchodzi 14 000 stowarzyszeń i bibliotek, których członkowie (w liczbie 1400 osób) pracują po to, by w 150 krajach na świecie biblioteki funkcjonowały lepiej i wydajniej. IFLA powstała w 1927 roku w szkockim Edynburgu, a główną siedzibą jest Królewska Biblioteka w holenderskiej Hadze. Kongres IFLA można śmiało nazwać największym wydarzeniem bibliotekarskim na świecie, podczas którego są przedstawiane osiągnięcia, ale i trudności, jakie napotyka wiele światowych bibliotek.

Źródło: Wrocław.pl 

 

Wasze komentarze

wtorek, 19.6.2018 13:03
poniedziałek, 18.6.2018 13:15
niedziela, 17.6.2018 13:00
biura do wynajęcia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Super TAXI
Super TAXI
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Radio LUZ
Radio LUZ
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki