komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

niedziela, 24 czerwca 2018

Jana, Danuty

17. Festiwal Nowe Horyzonty zakończony

poniedziałek, 14.8.2017 09:13 , komentarze: 0 , odsłony: 2309
kategorie artykułu:

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty za nami. Fanom kina pozostanie w pamięci wiele wydarzeń minionych jedenastu dni – projekcje filmów, koncerty w Arsenale, wystawa w BWA, spotkania z twórcami i pisarzami. 

Dyrektor festiwalu, Roman Gutek, podczas finałowej gali podkreślił jeszcze, być może, najważniejszy składnik sukcesu wrocławskiej imprezy. – Twórcy, którzy tu przyjeżdżają, a także goście z branży mówią, że publiczność mamy fantastyczną – podkreślał.

Publiczność z Wrocławia i z wielu innych miast, bo od lat z myślą o Nowych Horyzontach kinomani biorą urlopy z pracy, zamieniają się dyżurami, aby zdążyć na seans, a karnetowicze czatują, by dokładnie o 8.30 zarezerwować upragniony seans w systemie, zaś kupujący bilety do ostatniej chwili stoją w gigantycznych kolejkach, by dostać się do sali na wytypowany film. I widzowie w Rynku, którzy wiernie wracają na codzienne darmowe seanse o 22.00.

Film oblężony

Na wiele projekcji nie można było zdobyć ani rezerwacji, ani biletów. Przykładem tegoroczny zwycięzca Złotej Palmy w Cannes – film „The Square” Szweda Rubena Östlunda, „W ułamku sekundy” Fatiha Akima, skromny film nagrodzony w Cannes za kobiecą kreację Diane Kruger albo oblężony seans „Manifesto” Juliana Rosefeldta z Cate Blanchett w dwunastu rolach kobiet, z których każda wygłasza ważny dla kultury manifest. Niektóre z filmów festiwalowych zobaczymy jesienią w kinach.

Komplety publiczności można było odnotować na niemal wszystkich filmach cyklu Nowe kino Izraela, zainteresowaniem cieszyła się też nowa sekcja Kino Protestu, a na film „Nadal kryję się z paleniem” w reżyserii Rayhany – portret algierskich kobiet, które w łaźni omawiają sprawy ważne i te, wydawałoby się, mniej znaczące – trudno było znaleźć wolne miejsce. 

Malarska animacja zachwyca

Rekordy popularności pobiły też dwa specjalne pokazy „Twojego Vincenta” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, koprodukcja polsko-brytyjska ze specjalnym udziałem Wrocławia (koproducentami są Miasto Wrocław, Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film) oraz Centrum Technologii Audiowizualnych). Pierwsza malarska animacja w historii (specjalnie zaangażowani artyści m.in. z Polski i Ukrainy wykonali do niej 65 tysięcy klatek) zachwyci nie tylko wielbicieli stylu Vincenta van Gogha, czy znawców jego biografii (bo na ekranie pojawiają się postaci z życia holenderskiego mistrza), ale i widzów rozkochanych w kryminałach, bo tajemnicza śmierć van Gogha jest tu punktem wyjścia do prywatnego śledztwa, jakie prowadzi Armand Roulin, syn słynnego listonosza, którego van Gogh chętnie uwieczniał. Scenariusz napisali reżyserzy i pisarz Jacek Dehnel, aktorzy są doskonali (zwłaszcza Jerme Flynn jako doktor Gachet, czy Eleanor Tomlinson jako sympatyczna córka właścicieli niewielkiego hoteliku). Na razie film pokazano na kilku festiwalach, z każdego przywoził nagrody. Sympatycy po cichu liczą też na Oscara. Może się udać!  

Wrocławskich wątków było na Festiwalu Nowe Horyzonty więcej, m.in. premiera wyczekiwanego filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” (Joanna Kos-Krauze dokończyła zaczęty wspólnie z mężem Krzysztofem Krauze). Film poświęcony tematowi ludobójstwa w Rwandzie wejdzie na ekrany kin we wrześniu, a był dofinansowanych przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego i kręcony, oprócz Rwandy, we Wrocławiu oraz na terenie Stawów Milickich.

Kolejna 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 26 lipca-5 sierpnia 2018 roku.  

Źródło: Wrocław.pl Foto: Wrocław.pl 

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.6.2018 13:08
poniedziałek, 11.6.2018 18:48
wtorek, 5.6.2018 16:42
poniedziałek, 28.5.2018 09:00
sobota, 19.5.2018 10:30
wtorek, 15.5.2018 16:27
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Super TAXI
Super TAXI
Radio LUZ
Radio LUZ
biura do wynajęcia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele