komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 22 maja 2018

Heleny, Wieslawy

Wielkie kino na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Festiwal rozpoczęty!

piątek, 4.8.2017 09:50 , komentarze: 0 , odsłony: 2073
kategorie artykułu:

Znakomite tytuły z festiwali Cannes i Sundance, dzieła i retrospektywy wybitnych reżyserów, konkurs głowny, pokazy filmów na Rynku i polska premiera obrazu „Twój Vincent”, który powstawał w CeTA. Tegoroczny 17. Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty do 13 sierpnia.

Nieśmiertelną już formułę „Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty uważamy za otwarty” tym razem wygłosili ze sceny Kina Nowe Horyzonty dyrektor generalny Roman Gutek, Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych Urzędu Miejskiego i Frederic Perron, dyrektor w firmie partnera festiwalu, T-Mobile.

Roman Gutek podkreślił, że organizatorzy festiwalu chcą rozmawiać z widzami poprzez filmy.

Każdy z ponad 200 filmów dotyka spraw istotnych – podkreślał. – Ubiegłoroczny festiwal był festiwalem mistrzów, tegoroczny jest festiwalem mistrzów buntownikówwyjaśniał Marcin Pieńkowski, nowy dyrektor programowy Festiwalu Nowe Horyzonty, przypominając m.in. o retrospektywie mistrza francuskiej nowej fali, Jacquesa Rivette'a, czy nowej sekcji festiwalowej nazwanej kino protestu. Jacek Sutryk przypomniał, że rzucona 12 lat temu kotwica nadal trzyma (12 lat temu festiwal z Cieszyna został przeniesiony do Wrocławia, a obecna edycja jest już piętnastą w stolicy Dolnego Śląska).

Podczas inauguracyjnego pokazu widzowie obejrzeli najnowszy film François Ozona „Podwójny kochanek”.

– Tym pikantnym, drapieżnym obrazem chcieliśmy wlać trochę energii w głowy i sercazapewniał Marcin Pieńkowski. Na zakończenie z kolei film „120 uderzeń serca” Robina Campillo.

Od lat festiwal odbywa się w lipcu, ale z uwagi na wydarzenia i rywalizacje na The World Games całą imprezę przesunięto na sierpień. Nie zmieni się, zapewne, temperatura seansów i klimat, który od lat przyciąga kinomanów, czyniąc wrocławskie Nowe Horyzonty jednym z najważniejszych filmowych festiwali w Polsce i dostrzegane na świecie zjawisko. Zresztą publiczność jest także twórcą plakatu i identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji. Kolaże są dziełem uczestników specjalnych warsztatów, którzy wiosną pracowali pod okiem artysty Kobasa Laksy

Mamy dla widzów festiwalu 200 filmów pełnometrażowych z 50 krajów, 138 z nich będzie miało polskie premiery, w tym cztery premiery światowezapowiadał na spotkaniu z mediami Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny 17. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. 

 Źródło: Wrocław.pl Foto: Mikołaj Czerwiński/Wrocław.pl 

 

Wasze komentarze

sobota, 19.5.2018 10:30
wtorek, 15.5.2018 16:27
czwartek, 12.4.2018 17:30
Super TAXI
Super TAXI
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Radio LUZ
Radio LUZ
biura do wynajęcia