komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 20 lipca 2018

Czeslawa, Hieronima

Romans online

piątek, 15.12.2017 10:13 , komentarze: 0 , odsłony: 545
kategorie artykułu:

Świat internetu jest obecny na każdym kroku. Coraz częściej poznajemy ludzi także za pomocą różnych stron, forów, zawieramy tak zwane „internetowe znajomości”. Normalnością staje się tworzenie związków z osobami poznanymi za pośrednictwem internetu.

W XXI w. wiele rzeczy jest nam ułatwiane, a nawiązywanie nowych znajomości o wiele łatwiejsze. To samo dotyczy nawiązywania romansów. Trzeba zaznaczyć - aby rozpocząć romans nie jest potrzebny kontakt fizyczny. Różnego rodzaju portale internetowe mogą być bardzo pomocne dla tych osób, które mają trudności w znalezieniu partnera. Poznawanie się przez sieć znacząco różni się od spotkania kogoś w życiu codziennym. Za pośrednictwem internetu możemy poznać kogoś jako osobę, większą uwagę zwracamy na jej wypowiedzi niż wygląd, który staje się drugorzędny. Pierwsze wrażenie jest wywierane za pomocą wiadomości tekstowych, co bardziej odzwierciedla naszą osobowość. Dzięki temu przy pierwszym spotkaniu obawa przed negatywną oceną będzie mniejsza, ponieważ druga osoba poznała już chociaż część naszego charakteru.

Internetowy romans często zaczyna się od niewinnej rozmowy, później zaczynamy rozmawiać coraz częściej aż w końcu nie możemy się doczekać, kiedy nadejdzie wiadomość od sympatii. Nawiązywanie bliskich relacji przez internet jest dużym ułatwieniem dla ludzi, którzy są zbyt nieśmiali na poznawanie ludzi w życiu codziennym lub nie mają zbyt wiele okazji na poznanie kogoś nowego w swoim środowisku. Relacja utrzymywana poprzez wiadomości opiera się głównie na intymności. Gdy często z kimś rozmawiamy, dzielimy się z tą osobą wieloma wydarzeniami czy przeżyciami z własnego życia, przez co dwoje z pozoru obcych sobie ludzi zbliża się do siebie, a więź staje się coraz silniejsza. Tak jak nawiązywanie nowych znajomości przez internet może mieć wiele plusów, może również skomplikować nasze życie. Jedną z wad takich relacji jest fakt, że możemy zostać oszukani. Zawierając takie relacje musimy pamiętać, że nie możemy być w 100% pewni kto siedzi po drugiej stronie. Niektórzy mogą z premedytacją wzbudzić nasze zaufanie dla własnych korzyści.

Jeśli jesteśmy w związku partnerskim lub małżeńskim nawiązywanie romansów online może zagrozić stworzonej już relacji. Wtedy dopuszczamy się zdrady emocjonalnej. Wychodzi ona poza sferę seksualną, a dochodzi do niej w momencie, gdy okazujemy zainteresowanie, troskę, uwagę lub czas innej osobie, jednocześnie ukrywając to przed partnerem. To kobiety częściej określają zdradę emocjonalną za bardziej dotkliwą i zagrażającą relacji niż mężczyźni. Osoby zaangażowane w tego typu układ mogą uważać go za całkiem nieszkodliwy, ponieważ nie dochodzi do zbliżeń, a w dobie internetu może pozostać jedynie wirtualna. Zdrada emocjonalna odnosi się głównie do sfery intymności, która jest rozumiana jako bliskość i przywiązanie dwojga ludzi. Jest to dzielnie z osobą trzecią tego co wyjątkowe w związku, okazywanie czasem nawet większej uwagi, braku lojalności wobec partnera. Trzeba podkreślić, że zdrada emocjonalna wychodzi poza przyjaźń między dwojgiem ludzi.

Po czym poznać, że angażujemy się w relację z kimś innym?

Gdy rozmowy zaczynają być stałym elementem dnia codziennego, a na nowe wiadomości czekamy z wypiekami na twarzy, kiedy więcej uwagi poświęcamy nowopoznanej osobie, ale nie ujawniamy nowej znajomości przed partnerem. Może to być dla nas znak ostrzegawczy, że rozpoczęliśmy romans. Powinniśmy uważać, gdy zaczynamy się dzielić z nowym znajomym swoimi troskami, marzeniami, pragnieniami, kiedy zwierzamy mu się z naszych codziennych bolączek. Wtedy właśnie może powstać więź, która będzie wykraczać poza normy zwykłej znajomości. Jeśli zauważymy, że porównujemy naszego obecnego partnera do nowego znajomego, zaczynamy uwypuklać jego wady oraz niedoskonałości tracąc w naszych oczach. Coraz częściej fantazjujemy o nowej relacji, aktualnego partnera odsuwamy od siebie, a w istotnych dla nas kwestiach pomijam go. Wtedy możemy mówić, że doszło do zdrady emocjonalnej. Jej przyczyny mogą być różne. Najczęściej dochodzi do tego typu zdrady, gdy w obecnej relacji nie są zaspokajane potrzeby bliskości, poczucia bezpieczeństwa. Kiedy czujemy się odtrącani. W innych przypadkach ludzie dopuszczają się zdrady emocjonalnej w momencie, gdy nie odczuwają już satysfakcji ze związku, a radość zastąpiła rutyna dnia codziennego. Jednak może dojść do niej też bez wyraźnej jednoznacznej przyczyny.

Informacja o zdradzie wywołuje w drugiej osobie takie uczucie jak gniew, smutek, poczucie opuszczenia, bezsilności i bezradności. Jest to ciężka próba dla związku, ponieważ nie każdy jest w stanie wybaczyć tego typu nadużycie zaufania. Kiedy dojdzie do zdrady pierwszym, niezbędnym krokiem jest umiejętność wybaczenia i chęć odbudowania relacji. Trzeba mieć na uwadze, że naprawa związku jest czasochłonna, ponieważ osoba, która została zdradzona musi zaufać na nowo. Właśnie z takich względów wiele osób zwraca się po pomoc do psychologa w celu odnalezienia przyczyny, będąc motywowanym pragnieniem naprawy związku.

 

Artykuł powstał we współpracy z Poradnią Psychologiczną Empatio Magdaleny Senderowskiej: http://psycholog-ms.pl

 

 

Wasze komentarze

środa, 18.7.2018 09:35
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Miral
Miral
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max