komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 23 lipca 2018

Stwosza, Bogny

Uwierzyła, że bierze udział w akcji zatrzymania oszustów. Straciła dużo pieniędzy

środa, 13.12.2017 10:32 , komentarze: 1 , odsłony: 3182
kategorie artykułu:

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające, apelujemy do Państwa o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. Apelujemy również do bliskich osób starszych, nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, urzędników czy policjantów. Podarujmy naszym bliskim wiedzę o tym jak chronić się przed oszustami, uwrażliwiajmy ich i ostrzegajmy. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw.„na wnuczka”. Sprawcy telefonują, podając się za członka rodziny i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Twierdzą że mieli wypadek lub kupują mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Preteksty są różne, ale puenta ta sama: pieniądze odbierze przysłana przez nich znajoma osoba.Ostrożność należy zachować również w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści podszywając się za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Celem jest wskazanie przez seniora miejsca przechowywania pieniędzy. Potem sprawca odwraca uwagę ofiary i okrada ją.Na koniec warto wspomnieć o metodzie „na funkcjonariusza” w której oszuści wmawiają  starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.Gdy ofiara da się wprowadzić w błąd, po odbiór pieniędzy przysyłana jest nieznana osoba lub wskazuje się konto, na które mają zostać przelane. Takie okoliczności zawsze powinny wzbudzić nasze podejrzenia i zainspirować do kontaktu z najbliższymi. Policja nigdy nie potrzebuje do swoich działań operacyjnych pieniędzy od obywateli. 

7 grudnia br. 75-letnia mieszkanka Świdnicy, padła ofiarą oszustów. Kobieta uwierzyła podającemu się za funkcjonariusza policji mężczyźnie, że bierze udział w akcji zatrzymywania oszustów. Mężczyźnie przekazała 40 tys. złotych.Policjanci prowadzą czynności zmierzające do zatrzymania sprawców. 

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy nieznajomym! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Aby zapobiec oszustwu radzimy:

  • bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,
  • informować Policję o każdej próbie oszustwa,
  • konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,
  • nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,
  • prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz.

Lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

 O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.  Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

 

Wasze komentarze

Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Auto Max
Auto Max
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Miral
Miral
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia