komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

piątek, 20 lipca 2018

Czeslawa, Hieronima

Konferencja "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie"

piątek, 8.12.2017 15:38 , komentarze: 0 , odsłony: 323
kategorie artykułu:

Jak zapobiegać agresywnym zachowaniom i jak wyeliminować przemoc z życia społecznego, zwłaszcza wszelkich form przemocy wobec kobiet? Żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym był organizatorem konferencji tematycznej "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie". Konferencja wpisała się w dwa duże wydarzenia. 

Nawiązywała do Kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", zorganizowanej na całym świecie w dniach od 25.11 do 10.12.2017 roku, której celem jest wyeliminowanie z życia społecznego, w szczególności rodzinnego, wszelkich form przemocy wobec kobiet. Zakończyła także lokalną kampanię społeczną "Otwórz oczy reaguj na przemoc w rodzinie", która rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. - W tym miejscu warto podkreślić, iż dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów działających na terenie gminy Żarów szkół, przedszkoli, Komisariatu Policji, współpracujących z nami kuratorów sądowych oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej udało się podjąć szereg działań informacyjnych i edukacyjnych mających na celu zmianę postaw, przekonań i zachowań mieszkańców naszej gminy wobec zjawiska przemocy. Obalano mity i stereotypy związane ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, a także rozpowszechniano informację na temat pracy Zespołu Interdyscyplinarnego, procedury Niebieskiej Karty oraz możliwych form pomocy w naszym środowisku lokalnym - mówi Teresa Borowiec z Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.

Kampanię społeczną "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie" objął patronatem burmistrz Leszek Michalak. Wśród uczestników konferencji nie zabrakło przedstawicieli Komisariatu Policji w Żarowie, dyrektorów szkół i przedszkoli na terenie gminy Żarów wraz przedstawicielami grona pedagogicznego, kuratorów sądowych, sołtysów wsi, przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Omawiana tematyka podczas konferencji pozwoliła zmierzyć się uczestnikom z własnymi przekonaniami i stereotypami na temat przemocy. Zachęciła do rozważań, czy nie wtrącanie się w cudze sprawy na pewno jest w porządku, czy są przypadki w których przemoc jest usprawiedliwiona, czy dla dobra dzieci powinno się znosić wszystko ze strony współmałżonka. Odpowiedzi na postawione pytania stanowić będą istotę postrzegania zjawiska przemocy w rodzinie, a ostatecznie zdecydują o dalszej reakcji, o tym czy przemoc zostanie ujawniona, by można było ją zatrzymać.

Pani Majka Stępień - psycholog, interwent kryzysowy, specjalista diagnozy i pomocy psychologicznej w leczeniu zaburzeń dziecięcych przeniosła uczestników konferencji w świat osoby doświadczającej przemocy. W znakomity sposób pokazała specyfikę przemocy w rodzinie, mechanizmy w niej występujące, gdzie jedna z osób najbliższych krzywdzi swoich bliskich.

Ostatni wykład stanowił wykładnie polskiego prawa. Pani Karolina Suchecka absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie aplikant adwokacki, która w życiu zawodowym zajmuje się głównie prawem karnym i rodzinnym zapoznała uczestników z przepisami prawnymi, które pomagają chronić osoby krzywdzone przez swoich bliskich.

Konferencja została zakończona recitalem muzycznym w wykonaniu Piotra Nagiela, który od kilku lat prowadzi w szkołach na terenie gminy program profilaktyczny "Dopóki masz wybór".

 

Wasze komentarze

środa, 18.7.2018 09:35
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Miral
Miral
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Auto Max
Auto Max
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Skład opału Agro
Skład opału Agro
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD