komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 22 lipca 2018

Marii, Magdaleny

Żywioły opanowały Świdnicę

czwartek, 26.10.2017 09:14 , komentarze: 2 , odsłony: 1873
kategorie artykułu:

Wystartowały Cztery Żywioły Słowa. W pierwszym dniu literackiego festiwalu świdniczanie mieli okazję posłuchać utworów poetyckich Mieczysława Jaska oraz wziąć udział w spacerze tematycznym przygotowanym przez Barbarę Elmanowską.

Nie przez przypadek V edycję festiwalu otworzyły te dwa wydarzenia. Jesienna aura i zbliżający się dzień Wszystkich Świętych skłania nas do zadumy nad przemijaniem i ulotnością doczesnego życia. Szczególnie czuli w tej materii bywają artyści, którzy w swoich dziełach wbrew upływającemu czasowi uwieczniają rzeczywistość – i dlatego w pierwszym dniu organizatorzy oddali hołd tym, których nie ma już pośród nas, a którzy współtworzyli świdnicką kulturę.

Z balkonu Świdnickiego Ośrodka Kultury młodzi recytatorzy pod opieką Mariusza Kozłowskiego czytali wiersze Mieczysława Jaska, świdnickiego poety, autora m.in. pięknych lirycznych portretów naszego miasta, składających się na jeden z jego tomików - „Kolorowe krynoliny baroku”. Dodatkowo upamiętniono poetę, wydając okolicznościową widokówkę z fragmentem jego wiersza oraz obrazem autorstwa Roberta Kukli.

Następnie publiczność literacka została zaproszona na krótkie spotkanie z Barbarą Elmanowską, autorką publikacji „Czarny Pegaz”, które zainicjowało spacer tematyczny śladami zmarłych świdnickich artystów po cmentarzu przy al. Brzozowej. Uczestnicy spaceru odwiedzili groby m.in. Antoniego Brade, Mieczysława Kozara-Słobódzkiego czy Tadeusza Gadomskiego.

To dopiero początek festiwalu i początek atrakcji. Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia. W drugim dniu zaplanowano spotkania autorskie z lokalnymi pisarzami w świdnickich liceach, a po południu przeniesiemy się do Klubu Łaźnia, gdzie odbędą się warsztaty pisarskie, spotkania z pisarzami, Bitwa na 7 Słów i happening. Wieczorem natomiast zapraszamy na prawdziwą ucztę literacko-muzyczną – spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim, główną gwiazdą tegorocznego festiwalu, które poprowadzi Wojciech Koryciński. Po spotkaniu odbędzie się Turniej Jednego Wiersza i koncert lidera „Świetlików” (koncert odbędzie się w ramach zaprzyjaźnionego z Czterema Żywiołami Słowa wrocławskiego festiwalu PreTexty). 

Foto:J.Rękas

 

Wasze komentarze

Musze sie wam pochwalic w koncu zrzucilam wage - 8...
piątek, 27.10.2017 09:15 autor: Mirellka2N
Musze sie wam pochwalic w koncu zrzucilam - 9 kilogramow....
piątek, 27.10.2017 09:15 autor: Mirellka2C
sobota, 21.7.2018 10:25
niedziela, 8.7.2018 09:58
piątek, 29.6.2018 15:44
środa, 27.6.2018 09:44
poniedziałek, 25.6.2018 09:51
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Miral
Miral
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max