komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 22 października 2018

Halki, Filipa

Ratownicy z przekonania w Nowej Rudzie - Słupcu [Foto]

poniedziałek, 7.5.2018 10:25 , komentarze: 0 , odsłony: 3027
kategorie artykułu:

Dzięki grupie ambitnych mieszkańców, w niespełna rok w Nowej Rudzie - Słupcu powstała profesjonalna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Mieli jeden cel: pomagać innym. Dziś z dumą prezentują znajdującą się w szybie dawnej kopalni remizę, którą samodzielnie wyremontowali. Stoi tam wóz bojowy, są profesjonalne hełmy i ubrania, jest czysto i ciepło - dzięki instalacji CO, którą też montowali sami, posługując się jedynie instrukcją.

Od dyrektora do żołnierza

I choć już wygląd remizy oraz jej wyposażenie pozytywnie zaskakują - biorąc pod uwagę, że wszystko powstało w niespełna rok - to jeszcze większe emocje budzą sami ochotnicy. Są bowiem wśród nich: dyrektor szkoły, pracownik urzędu miasta, zawodowi żołnierze i strażacy, przedsiębiorca, informatyk, uczniowie... Cały zawodowy i wiekowy przekrój lokalnej społeczności. Jednak w OSP żaden status nie ma znaczenia: w akcjach ratujących ludzkie życie i zdrowie wszyscy są równi, są partnerami, którzy mogą na siebie liczyć. A ilość akcji pokazuje, jak bardzo byli potrzebni. W ciągu ostatniego miesiąca ochotnicy ze Słupca nieśli pomoc prawie 30 razy!

- Moja żona już się nie dziwi, gdy w środku nocy wybiegam z domu - uśmiecha się Jarosław Przybył, strażak ochotnik, na co dzień dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie. 


- Do niektórych akcji jeździmy jako wsparcie zawodowej straży, w innych bierzemy udział już samodzielnie - wyjaśnia Daniel Leśniak, prezes OSP w Słupcu (na co dzień przedsiębiorca prowadzący drukarnię).

Grupa inicjatywna, zmierzająca do utworzenia zastępu ochotników, powstała w Słupcu już w 2015 r. W tym rejonie działała bowiem tylko jedna jednostka zawodowej straży i to było zdecydowanie za mało. Jednak dopiero pojawienie się przed rokiem w tym gronie Jarosława Ubika, na co dzień Inspektora ds. zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w Urzędzie Gminy Kłodzko, pozwoliło stworzyć w Słupcu straż. Zaznajomiony z procedurami Ubik błyskawicznie pomógł „ogarnąć” skomplikowane sprawy i doprowadził do zarejestrowania OSP. Po czym sam ubrał mundur i też został strażakiem - ochotnikiem.

Chcieć to móc

Po dopełnieniu formalności ochotnicy wzięli się ostro do roboty. Wystarali się u władz Nowej Rudy o pomieszczenie, które sami odnowili. Przychylny strażakom burmistrz Tomasz Kiliński pomógł też w zdobyciu używanego, ale w pełni sprawnego wozu, wsparł zakup uniformów, hełmów. Ochotnicy poszukali też innych darczyńców - np. podjazd do remizy mogli zbudować dzięki 50 tonom kruszywa, podarowanego przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, z pobliskiej kopalni gabra. Uczestniczyli też w szkoleniach - dziś większość z ponad 50 ochotników ukończyła już specjalistyczne kursy ratownictwa, jest też 8 wyszkolonych kierowców. 

Jednostka działa pełną parą i ma pełne ręce roboty! Ma też potrzeby: m.in. przydałyby się nowe węże gaśnicze czy sprzęt do ratownictwa technicznego. Ale strażacy są optymistami - już wielokrotnie się przekonali, że chcieć to móc!

Więcej o dzielnych ratownikach dowiecie się Państwo m.in. z Facebooka, z profilu „OSP Nowa Ruda - Słupiec”.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
7
wczoraj, 21 godz temu
111
dzisiaj, 16 godz temu
101
dzisiaj, 18 godz temu
45
czwartek, 18.10.2018 13:37
czwartek, 18.10.2018 10:46
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele